Weather era Restanca today
Weather forecast era Restanca April 29, 2026
During the day morning light rain, in the afternoon rain, in the evening cloudy. The highest temperature 9 °C. Total rainfall 2.6 mm. At night the lowest temperature 3 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast era Restanca, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south |
1012 hPa | 86 % | 0 °C | 71 % | 0% | 9% | 68% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1012 hPa | 77 % | 1 °C | 56 % | 0% | 26% | 39% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south |
1012 hPa | 75 % | 2 °C | 64 % | 0% | 53% | 20% | 4% | |
| 11 AM
5 AM
| light rain | 8 °C 6 °C |
0.2 mm | 4.5 m/s16 km/h south |
1013 hPa | 77 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 24% | 77% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain | 8 °C 6 °C |
0.2 mm | 4.2 m/s15 km/h south |
1013 hPa | 77 % | 3 °C | 98 % | 0% | 89% | 28% | 71% | |
| 1 PM
7 AM
| light rain | 8 °C 6 °C |
0.2 mm | 4.8 m/s17 km/h south |
1013 hPa | 79 % | 4 °C | 100 % | 0% | 100% | 16% | 50% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 7 °C 5 °C |
0.4 mm | 4.6 m/s17 km/h south |
1013 hPa | 81 % | 4 °C | 98 % | 0% | 82% | 39% | 78% | |
| 3 PM
9 AM
| rain | 8 °C 6 °C |
0.3 mm | 5.0 m/s18 km/h south |
1013 hPa | 81 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 23% | 93% | |
| 4 PM
10 AM
| rain | 7 °C 5 °C |
0.5 mm | 4.5 m/s16 km/h south |
1013 hPa | 83 % | 4 °C | 89 % | 0% | 71% | 33% | 60% | |
| 5 PM
11 AM
| rain | 9 °C 7 °C |
0.4 mm | 4.6 m/s17 km/h south |
1013 hPa | 76 % | 4 °C | 97 % | 0% | 92% | 23% | 57% | |
| 6 PM
12 PM
| light rain | 8 °C 6 °C |
0.2 mm | 4.1 m/s15 km/h south |
1013 hPa | 85 % | 5 °C | 96 % | 0% | 87% | 30% | 66% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south |
1013 hPa | 86 % | 5 °C | 98 % | 0% | 73% | 30% | 91% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south |
1013 hPa | 90 % | 5 °C | 91 % | 0% | 43% | 13% | 82% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south |
1014 hPa | 93 % | 4 °C | 98 % | 0% | 48% | 6% | 96% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south |
1015 hPa | 94 % | 4 °C | 96 % | 0% | 32% | 21% | 94% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1016 hPa | 96 % | 3 °C | 68 % | 0% | 26% | 7% | 53% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| fog | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south |
1016 hPa | 97 % | 2 °C | 67 % | 43% | 53% | 0% | 32% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south |
1016 hPa | 97 % | 2 °C | 94 % | 18% | 36% | 17% | 91% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south |
1016 hPa | 96 % | 2 °C | 71 % | 12% | 36% | 43% | 43% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south |
1015 hPa | 95 % | 2 °C | 67 % | 3% | 21% | 24% | 57% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1015 hPa | 93 % | 2 °C | 86 % | 0% | 13% | 53% | 82% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1015 hPa | 93 % | 2 °C | 76 % | 0% | 4% | 52% | 70% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1015 hPa | 94 % | 1 °C | 93 % | 0% | 0% | 56% | 92% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1016 hPa | 94 % | 2 °C | 95 % | 0% | 15% | 85% | 88% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
1017 hPa | 95 % | 3 °C | 81 % | 0% | 43% | 58% | 23% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1017 hPa | 90 % | 4 °C | 95 % | 0% | 82% | 9% | 62% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south |
1017 hPa | 84 % | 5 °C | 95 % | 0% | 84% | 26% | 75% | |
| 11 AM
5 AM
| light rain showers | 9 °C 7 °C |
0.1 mm | 2.7 m/s10 km/h south |
1017 hPa | 77 % | 4 °C | 40 % | 0% | 35% | 6% | 3% | |
| 12 PM
6 AM
| rain showers | 10 °C 8 °C |
0.8 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1017 hPa | 71 % | 4 °C | 80 % | 0% | 76% | 14% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| rain | 10 °C 8 °C |
0.8 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1017 hPa | 74 % | 5 °C | 96 % | 0% | 95% | 11% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| rain showers | 9 °C 7 °C |
0.5 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1018 hPa | 76 % | 4 °C | 51 % | 0% | 37% | 27% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| rain | 10 °C 8 °C |
0.6 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southwest |
1017 hPa | 72 % | 5 °C | 89 % | 0% | 84% | 21% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| rain showers | 10 °C 8 °C |
0.4 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southwest |
1017 hPa | 70 % | 5 °C | 50 % | 0% | 39% | 19% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| heavy rain | 10 °C 8 °C |
2.2 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southwest |
1017 hPa | 71 % | 5 °C | 86 % | 0% | 82% | 18% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| rain showers | 8 °C 6 °C |
0.6 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1018 hPa | 85 % | 5 °C | 66 % | 0% | 43% | 45% | 8% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southwest |
1018 hPa | 85 % | 5 °C | 38 % | 0% | 35% | 12% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southwest |
1018 hPa | 86 % | 5 °C | 31 % | 0% | 25% | 18% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| partly cloudy | 5 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southwest |
1019 hPa | 95 % | 4 °C | 28 % | 0% | 26% | 10% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| fog | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southwest |
1020 hPa | 98 % | 3 °C | 77 % | 78% | 77% | 1% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| fog | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southwest |
1020 hPa | 99 % | 2 °C | 81 % | 82% | 78% | 0% | 12% | |
era Restanca, Spain - information
State: SpainGPS coordinates: 42.6340; 0.8532
Time zone: Europe / Madrid
Something wrong, something missing?
Weather era Restanca, Spain. Weather forecast era Restanca.
era Restanca - weather nearby - bigger cities
era Restanca - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for era Restanca is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for era Restanca
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information era Restanca
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:53 am | 8:54 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:53 pm | 14:00 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:22 am | 9:25 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:46 am | 10:02 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:05 am | 10:43 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:52 pm | 04/29/2026 5:35 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |