Weather Encinas de Esgueva today
Weather forecast Encinas de Esgueva April 29, 2026
During the day morning clear, later morning overcast, in the afternoon initially overcast, later heavy rain. The highest temperature 23 °C. Total rainfall 7.3 mm. At night rain showers. The lowest temperature 10 °C. Total rainfall 1.7 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Encinas de Esgueva, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1010 hPa | 68 % | 7 °C | 6 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-southeast |
1011 hPa | 57 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 7% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 23 °C 21 °C |
0.4 mm | 3.8 m/s14 km/h south |
1010 hPa | 27 % | 3 °C | 98 % | 0% | 0% | 51% | 96% | |
| 8 PM
2 PM
| heavy rain | 18 °C 17 °C |
6.9 mm | 2.8 m/s10 km/h west-southwest |
1010 hPa | 52 % | 7 °C | 96 % | 0% | 5% | 32% | 95% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| rain showers | 11 °C 11 °C |
1.7 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1011 hPa | 93 % | 10 °C | 3 % | 0% | 1% | 0% | 2% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 11 °C 11 °C |
0.4 mm | 1.0 m/s4 km/h west-southwest |
1011 hPa | 95 % | 10 °C | 50 % | 0% | 28% | 26% | 17% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 18 °C 17 °C |
1.4 mm | 4.7 m/s17 km/h west-southwest |
1010 hPa | 54 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 7% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west-northwest |
1010 hPa | 67 % | 9 °C | 97 % | 0% | 3% | 35% | 96% | |
Encinas de Esgueva, Spain - information
State: SpainGPS coordinates: 41.7565; -4.1036
Time zone: Europe / Madrid
Population: 342
Altitude: 816 m
The administrative part:
- Castille and León, Valladolid
- Valladolid, Valladolid
Something wrong, something missing?
Weather Encinas de Esgueva, Spain. Weather forecast Encinas de Esgueva.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Encinas de Esgueva is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Encinas de Esgueva
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Encinas de Esgueva
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:15 am | 9:12 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:13 pm | 13:57 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:44 am | 9:43 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:09 am | 10:19 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:29 am | 10:59 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 6:13 pm | 04/29/2026 5:56 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |