Weather El Teso today
| 17 °C | 17 °C | 4 pm | |
| 16 °C | 16 °C | 6 pm | |
| 15 °C | 15 °C | 8 pm | |
| 13 °C | 14 °C | 10 pm |
sunrise 7:23 am
sunset 9:24 pm
HOURLY
sunset 9:24 pm
Weather forecast El Teso April 29, 2026
During the day heavy rain, in the afternoon initially heavy rain, later rain. The highest temperature 17 °C. Total rainfall 26.4 mm. At night cloudy. The lowest temperature 13 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast El Teso, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 6 AM
12 AM
| light rain | 13 °C 13 °C |
0.2 mm | 2.3 m/s8 km/h east-southeast |
1006 hPa | 92 % | 11 °C | 100 % | 0% | 26% | 53% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.4 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1006 hPa | 93 % | 11 °C | 100 % | 1% | 53% | 74% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.4 mm | 2.0 m/s7 km/h southeast |
1006 hPa | 92 % | 11 °C | 100 % | 0% | 12% | 55% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.3 mm | 1.9 m/s7 km/h south |
1006 hPa | 92 % | 12 °C | 100 % | 0% | 27% | 92% | 97% | |
| 10 AM
4 AM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
1.7 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1006 hPa | 91 % | 13 °C | 100 % | 0% | 18% | 81% | 99% | |
| 11 AM
5 AM
| heavy rain | 15 °C 16 °C |
1.7 mm | 2.2 m/s8 km/h north |
1006 hPa | 91 % | 13 °C | 96 % | 0% | 12% | 47% | 93% | |
| 12 PM
6 AM
| heavy rain | 16 °C 17 °C |
3.8 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northwest |
1006 hPa | 89 % | 14 °C | 98 % | 0% | 15% | 75% | 95% | |
| 1 PM
7 AM
| heavy rain | 16 °C 17 °C |
1.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west |
1005 hPa | 85 % | 13 °C | 96 % | 0% | 10% | 76% | 83% | |
| 2 PM
8 AM
| heavy rain | 16 °C 17 °C |
7.5 mm | 1.1 m/s4 km/h northwest |
1005 hPa | 84 % | 13 °C | 96 % | 0% | 21% | 46% | 93% | |
| 3 PM
9 AM
| rain | 16 °C 16 °C |
0.4 mm | 2.1 m/s8 km/h west-northwest |
1005 hPa | 76 % | 12 °C | 97 % | 0% | 46% | 51% | 94% | |
| 4 PM
10 AM
| heavy rain | 17 °C 17 °C |
2.5 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1005 hPa | 74 % | 12 °C | 99 % | 0% | 56% | 52% | 98% | |
| 5 PM
11 AM
| heavy rain | 16 °C 16 °C |
3.3 mm | 2.8 m/s10 km/h west |
1005 hPa | 82 % | 13 °C | 100 % | 0% | 50% | 81% | 100% | |
| 6 PM
12 PM
| rain | 16 °C 16 °C |
0.3 mm | 2.5 m/s9 km/h west-southwest |
1006 hPa | 81 % | 12 °C | 100 % | 0% | 33% | 81% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-northwest |
1006 hPa | 85 % | 12 °C | 96 % | 0% | 14% | 39% | 93% | |
| 8 PM
2 PM
| heavy rain | 15 °C 15 °C |
1.4 mm | 1.1 m/s4 km/h west-southwest |
1006 hPa | 83 % | 12 °C | 99 % | 0% | 26% | 40% | 98% | |
| 9 PM
3 PM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
1.7 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1007 hPa | 91 % | 12 °C | 100 % | 0% | 34% | 99% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| rain | 13 °C 14 °C |
0.3 mm | 1.2 m/s4 km/h northwest |
1008 hPa | 96 % | 12 °C | 100 % | 0% | 47% | 77% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 13 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southeast |
1010 hPa | 96 % | 12 °C | 100 % | 0% | 21% | 56% | 99% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h south-southeast |
1010 hPa | 92 % | 11 °C | 100 % | 0% | 11% | 29% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east |
1011 hPa | 92 % | 11 °C | 93 % | 0% | 7% | 61% | 91% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east |
1011 hPa | 92 % | 10 °C | 88 % | 0% | 17% | 87% | 1% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east-southeast |
1011 hPa | 91 % | 10 °C | 53 % | 0% | 24% | 40% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-southeast |
1012 hPa | 91 % | 10 °C | 46 % | 0% | 42% | 7% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1012 hPa | 91 % | 9 °C | 39 % | 3% | 39% | 3% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1012 hPa | 92 % | 9 °C | 56 % | 5% | 55% | 2% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southeast |
1013 hPa | 91 % | 9 °C | 59 % | 0% | 59% | 1% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south |
1014 hPa | 90 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.1 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1015 hPa | 91 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.3 mm | 1.3 m/s5 km/h northwest |
1016 hPa | 87 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| light rain | 15 °C 15 °C |
0.2 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northwest |
1015 hPa | 81 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northwest |
1015 hPa | 73 % | 11 °C | 71 % | 0% | 71% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1015 hPa | 66 % | 11 °C | 60 % | 0% | 60% | 3% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1015 hPa | 63 % | 11 °C | 39 % | 0% | 29% | 14% | 1% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1015 hPa | 60 % | 10 °C | 78 % | 0% | 1% | 26% | 70% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north |
1015 hPa | 56 % | 10 °C | 50 % | 0% | 3% | 22% | 34% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northeast |
1014 hPa | 52 % | 9 °C | 37 % | 0% | 7% | 32% | 7% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1014 hPa | 52 % | 9 °C | 67 % | 0% | 3% | 62% | 11% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-southeast |
1014 hPa | 55 % | 9 °C | 100 % | 0% | 9% | 99% | 98% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southeast |
1015 hPa | 63 % | 10 °C | 99 % | 0% | 8% | 94% | 88% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south |
1015 hPa | 70 % | 11 °C | 100 % | 0% | 6% | 90% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southwest |
1016 hPa | 69 % | 10 °C | 100 % | 0% | 5% | 10% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southwest |
1017 hPa | 73 % | 10 °C | 100 % | 0% | 8% | 6% | 100% | |
El Teso, Spain - information
State: SpainGPS coordinates: 42.6165; -6.6326
Time zone: Europe / Madrid
Something wrong, something missing?
Weather El Teso, Spain. Weather forecast El Teso.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for El Teso is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for El Teso
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information El Teso
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:23 am | 9:24 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:23 pm | 14:00 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:52 am | 9:55 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:16 am | 10:32 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:35 am | 11:13 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 6:24 pm | 04/29/2026 6:06 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |