Weather El Pino, Asturias tomorrow
| 12 °C | 13 °C | 9 am | |
| 13 °C | 14 °C | 12 pm | |
| 14 °C | 15 °C | 3 pm | |
| 14 °C | 15 °C | 9 pm |
sunrise 7:18 am
sunset 9:21 pm
HOURLY
sunset 9:21 pm
Weather forecast El Pino, Asturias April 29, 2026
During the day morning light rain, later morning rain, in the afternoon heavy rain, in the evening overcast. The highest temperature 15 °C. Total rainfall 11.8 mm. At night cloudy. The lowest temperature 12 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast El Pino, Asturias, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| fog | 13 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northwest |
1012 hPa | 99 % | 12 °C | 100 % | 100% | 100% | 89% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| fog | 13 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north |
1011 hPa | 98 % | 12 °C | 100 % | 100% | 100% | 73% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| fog | 13 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1011 hPa | 98 % | 12 °C | 100 % | 100% | 100% | 11% | 96% | |
| 3 AM
9 PM
| fog | 13 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h north-northwest |
1010 hPa | 97 % | 12 °C | 100 % | 98% | 100% | 0% | 74% | |
| 4 AM
10 PM
| fog | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h west-northwest |
1009 hPa | 98 % | 12 °C | 100 % | 98% | 100% | 2% | 100% | |
| 5 AM
11 PM
| fog | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-northwest |
1009 hPa | 98 % | 11 °C | 100 % | 96% | 100% | 3% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| fog | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northwest |
1009 hPa | 99 % | 11 °C | 100 % | 97% | 100% | 11% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.3 mm | 0.8 m/s3 km/h north |
1008 hPa | 99 % | 11 °C | 100 % | 97% | 100% | 85% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.8 mm | 0.8 m/s3 km/h north |
1008 hPa | 99 % | 11 °C | 100 % | 97% | 100% | 100% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
1.1 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northwest |
1008 hPa | 98 % | 11 °C | 100 % | 73% | 100% | 100% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
1.5 mm | 0.8 m/s3 km/h north |
1008 hPa | 99 % | 12 °C | 100 % | 49% | 100% | 100% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| rain | 13 °C 14 °C |
0.4 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1008 hPa | 99 % | 12 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northwest |
1007 hPa | 95 % | 12 °C | 100 % | 0% | 88% | 100% | 95% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north |
1007 hPa | 91 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 93% | |
| 2 PM
8 AM
| heavy rain | 15 °C 16 °C |
1.7 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1006 hPa | 90 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 69% | 99% | |
| 3 PM
9 AM
| heavy rain | 14 °C 15 °C |
3.4 mm | 1.9 m/s7 km/h north |
1006 hPa | 95 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 94% | 84% | |
| 4 PM
10 AM
| heavy rain | 15 °C 16 °C |
1.8 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1007 hPa | 94 % | 13 °C | 100 % | 0% | 99% | 89% | 94% | |
| 5 PM
11 AM
| light rain | 14 °C 15 °C |
0.1 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1007 hPa | 96 % | 13 °C | 100 % | 28% | 93% | 89% | 86% | |
| 6 PM
12 PM
| light rain | 15 °C 16 °C |
0.1 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northeast |
1006 hPa | 90 % | 13 °C | 100 % | 0% | 88% | 64% | 99% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-northeast |
1006 hPa | 87 % | 13 °C | 100 % | 0% | 35% | 69% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northwest |
1006 hPa | 91 % | 13 °C | 100 % | 0% | 3% | 11% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northwest |
1007 hPa | 95 % | 13 °C | 100 % | 0% | 8% | 20% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-southwest |
1008 hPa | 95 % | 12 °C | 99 % | 1% | 14% | 18% | 98% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-northeast |
1009 hPa | 94 % | 12 °C | 99 % | 0% | 18% | 6% | 99% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1010 hPa | 92 % | 11 °C | 75 % | 0% | 24% | 7% | 65% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south |
1010 hPa | 89 % | 11 °C | 79 % | 0% | 64% | 18% | 39% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south |
1010 hPa | 87 % | 11 °C | 82 % | 0% | 70% | 11% | 33% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south |
1011 hPa | 85 % | 11 °C | 93 % | 0% | 73% | 11% | 72% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southeast |
1011 hPa | 85 % | 10 °C | 41 % | 0% | 36% | 16% | 1% | |
| 5 AM
11 PM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southeast |
1011 hPa | 84 % | 10 °C | 21 % | 0% | 19% | 12% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1012 hPa | 84 % | 10 °C | 31 % | 0% | 29% | 18% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southeast |
1013 hPa | 86 % | 10 °C | 61 % | 0% | 58% | 22% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1014 hPa | 87 % | 10 °C | 75 % | 0% | 72% | 44% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south |
1014 hPa | 83 % | 11 °C | 90 % | 0% | 89% | 59% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north |
1015 hPa | 86 % | 12 °C | 78 % | 0% | 75% | 47% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| light rain showers | 17 °C 18 °C |
0.1 mm | 1.4 m/s5 km/h north |
1015 hPa | 78 % | 12 °C | 44 % | 0% | 19% | 33% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| rain showers | 17 °C 18 °C |
0.4 mm | 2.0 m/s7 km/h north |
1015 hPa | 79 % | 13 °C | 59 % | 0% | 41% | 31% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| rain showers | 17 °C 18 °C |
0.5 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1016 hPa | 80 % | 13 °C | 81 % | 0% | 67% | 58% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| rain showers | 17 °C 18 °C |
0.5 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northeast |
1016 hPa | 81 % | 13 °C | 74 % | 0% | 55% | 39% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| rain | 18 °C 19 °C |
0.3 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northeast |
1015 hPa | 79 % | 14 °C | 93 % | 0% | 89% | 40% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| rain | 18 °C 19 °C |
0.4 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1016 hPa | 76 % | 14 °C | 100 % | 0% | 99% | 43% | 28% | |
| 5 PM
11 AM
| rain | 18 °C 19 °C |
0.3 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1016 hPa | 80 % | 14 °C | 94 % | 0% | 77% | 88% | 7% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1016 hPa | 84 % | 14 °C | 98 % | 0% | 97% | 27% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northeast |
1016 hPa | 84 % | 14 °C | 95 % | 0% | 89% | 24% | 40% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1017 hPa | 87 % | 13 °C | 93 % | 0% | 82% | 43% | 32% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1017 hPa | 93 % | 13 °C | 71 % | 0% | 27% | 28% | 43% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northeast |
1018 hPa | 95 % | 13 °C | 89 % | 1% | 35% | 18% | 82% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 13 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1019 hPa | 97 % | 12 °C | 100 % | 5% | 40% | 19% | 100% | |
El Pino, Asturias, Spain - information
State: SpainGPS coordinates: 43.1063; -5.5193
Time zone: Europe / Madrid
Something wrong, something missing?
Weather El Pino, Asturias, Spain. Weather forecast El Pino, Asturias.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for El Pino, Asturias is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information El Pino, Asturias
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:18 am | 9:21 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:19 pm | 14:02 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:46 am | 9:52 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:10 am | 10:29 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:28 am | 11:11 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 6:19 pm | 04/29/2026 6:01 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |