Weather el Pèlag weekend
Weather forecast for el Pèlag for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day clear. Sunday during the day cloudy.
Friday, May 15
18 / 13°C
| 2.4 mm | 16 km/h |
| 14 °C | 12 °C | 8 pm | |
| 13 °C | 12 °C | 9 pm | |
| 13 °C | 12 °C | 10 pm | |
| 14 °C | 13 °C | 11 pm |
sunrise 6:35 am
sunset 9:05 pm
HOURLY
sunset 9:05 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast el Pèlag, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 9 AM
3 AM
| overcast | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h northwest |
1002 hPa | 55 % | 5 °C | 98 % | 0% | 8% | 92% | 94% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h north-northwest |
1002 hPa | 51 % | 4 °C | 97 % | 0% | 1% | 90% | 92% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h north |
1003 hPa | 49 % | 4 °C | 96 % | 0% | 2% | 92% | 93% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h southeast |
1004 hPa | 44 % | 4 °C | 94 % | 0% | 2% | 88% | 81% | |
| 1 PM
7 AM
| light rain | 17 °C 15 °C |
0.2 mm | 5.7 m/s21 km/h south-southeast |
1004 hPa | 47 % | 5 °C | 89 % | 0% | 25% | 77% | 70% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 17 °C 15 °C |
0.2 mm | 4.7 m/s17 km/h south-southeast |
1004 hPa | 51 % | 6 °C | 87 % | 0% | 10% | 68% | 71% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south-southeast |
1004 hPa | 54 % | 7 °C | 80 % | 0% | 21% | 59% | 40% | |
| 4 PM
10 AM
| rain showers | 18 °C 16 °C |
0.8 mm | 4.5 m/s16 km/h south-southeast |
1004 hPa | 48 % | 6 °C | 55 % | 0% | 0% | 52% | 5% | |
| 5 PM
11 AM
| rain showers | 16 °C 15 °C |
0.3 mm | 3.5 m/s13 km/h east |
1004 hPa | 62 % | 8 °C | 53 % | 0% | 14% | 47% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| rain showers | 16 °C 14 °C |
0.6 mm | 6.6 m/s24 km/h east-southeast |
1004 hPa | 62 % | 8 °C | 77 % | 0% | 1% | 75% | 33% | |
| 7 PM
1 PM
| light rain showers | 14 °C 13 °C |
0.1 mm | 8.1 m/s29 km/h east-southeast |
1006 hPa | 78 % | 10 °C | 67 % | 0% | 10% | 30% | 57% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain showers | 14 °C 13 °C |
0.2 mm | 8.2 m/s30 km/h east-southeast |
1006 hPa | 80 % | 10 °C | 44 % | 0% | 35% | 9% | 7% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h east |
1007 hPa | 84 % | 10 °C | 93 % | 0% | 93% | 0% | 3% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h east-southeast |
1009 hPa | 85 % | 10 °C | 97 % | 0% | 97% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-southeast |
1010 hPa | 81 % | 10 °C | 89 % | 0% | 89% | 0% | 0% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1011 hPa | 80 % | 10 °C | 60 % | 0% | 60% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northwest |
1011 hPa | 84 % | 10 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northwest |
1011 hPa | 91 % | 10 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west-northwest |
1011 hPa | 95 % | 9 °C | 2 % | 2% | 2% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west |
1011 hPa | 94 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northwest |
1011 hPa | 81 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north-northwest |
1011 hPa | 75 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northwest |
1011 hPa | 69 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north |
1012 hPa | 60 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northwest |
1012 hPa | 51 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west-northwest |
1012 hPa | 41 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north |
1012 hPa | 27 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 20 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1012 hPa | 21 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 21 °C 17 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h southeast |
1012 hPa | 21 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 21 °C 18 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h south-southeast |
1012 hPa | 29 % | 2 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h southeast |
1013 hPa | 34 % | 2 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h south-southeast |
1013 hPa | 38 % | 4 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h south-southeast |
1012 hPa | 37 % | 4 °C | 6 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h south-southeast |
1012 hPa | 39 % | 4 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h southeast |
1012 hPa | 47 % | 6 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h east-southeast |
1013 hPa | 53 % | 7 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h east |
1014 hPa | 57 % | 7 °C | 6 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east-northeast |
1015 hPa | 58 % | 6 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north |
1016 hPa | 60 % | 6 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
el Pèlag, Spain - information
State: SpainGPS coordinates: 41.2206; 1.5399
Time zone: Europe / Madrid
Something wrong, something missing?
Weather el Pèlag, Spain. Weather forecast el Pèlag.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for el Pèlag is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information el Pèlag
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:35 am | 9:05 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:50 pm | 14:30 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:03 am | 9:37 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:25 am | 10:16 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:41 am | 10:59 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 5:14 am | 05/15/2026 7:51 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |