Weather El Ordial today
Weather forecast El Ordial April 28, 2026
During the day partly cloudy, in the afternoon rain, in the evening overcast. The highest temperature 22 °C. Total rainfall 3.8 mm. At night light rain. The lowest temperature 6 °C. Total rainfall 0.7 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast El Ordial, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-southwest |
1014 hPa | 53 % | 3 °C | 32 % | 0% | 0% | 0% | 32% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 10 °C 9 °C |
0.1 mm | 0.8 m/s3 km/h west |
1012 hPa | 73 % | 5 °C | 21 % | 0% | 0% | 0% | 21% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 20 °C 18 °C |
3.7 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southwest |
1009 hPa | 35 % | 4 °C | 89 % | 0% | 0% | 20% | 87% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north |
1008 hPa | 74 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 38% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| light rain | 9 °C 8 °C |
0.7 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northeast |
1009 hPa | 95 % | 8 °C | 100 % | 0% | 42% | 0% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| heavy rain | 6 °C 4 °C |
5.4 mm | 4.1 m/s15 km/h north |
1009 hPa | 87 % | 4 °C | 87 % | 0% | 11% | 69% | 60% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.1 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1006 hPa | 53 % | 4 °C | 100 % | 0% | 89% | 100% | 49% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 11 °C 9 °C |
2.4 mm | 1.8 m/s6 km/h east |
1005 hPa | 61 % | 3 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 53% | |
El Ordial, Spain - information
State: SpainGPS coordinates: 41.1333; -3.1167
Time zone: Europe / Madrid
Population: 45
Altitude: 1247 m
The administrative part:
- Castille-La Mancha, Toledo
- Guadalajara, Guadalajara
Something wrong, something missing?
Weather El Ordial, Spain. Weather forecast El Ordial.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for El Ordial is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for El Ordial
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information El Ordial
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:14 am | 9:06 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:09 pm | 13:52 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:43 am | 9:36 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:08 am | 10:12 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:29 am | 10:51 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 5:04 pm | 04/28/2026 5:32 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |