Weather El Cabritón tomorrow
| 14 °C | 14 °C | 9 am | |
| 13 °C | 14 °C | 12 pm | |
| 14 °C | 15 °C | 3 pm | |
| 14 °C | 15 °C | 9 pm |
sunrise 7:17 am
sunset 9:21 pm
HOURLY
sunset 9:21 pm
Weather forecast El Cabritón April 29, 2026
During the day morning light rain, later morning heavy rain, in the afternoon rain, in the evening overcast. The highest temperature 15 °C. Total rainfall 11.1 mm. At night fog. The lowest temperature 13 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast El Cabritón, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1012 hPa | 94 % | 13 °C | 100 % | 0% | 57% | 3% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-northeast |
1012 hPa | 95 % | 12 °C | 100 % | 0% | 46% | 2% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-northeast |
1011 hPa | 96 % | 12 °C | 100 % | 0% | 64% | 6% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northeast |
1010 hPa | 97 % | 12 °C | 100 % | 16% | 100% | 9% | 91% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1009 hPa | 97 % | 12 °C | 100 % | 16% | 99% | 15% | 80% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1009 hPa | 97 % | 12 °C | 97 % | 0% | 96% | 30% | 49% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1009 hPa | 94 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 43% | 94% | |
| 7 AM
1 AM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.5 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1009 hPa | 94 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 60% | 99% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.3 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1008 hPa | 92 % | 12 °C | 100 % | 0% | 65% | 92% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.9 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1008 hPa | 89 % | 11 °C | 100 % | 0% | 83% | 100% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
2.3 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1008 hPa | 90 % | 12 °C | 100 % | 0% | 31% | 100% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
2.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1008 hPa | 94 % | 12 °C | 100 % | 0% | 8% | 100% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
1.8 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1008 hPa | 95 % | 12 °C | 100 % | 0% | 15% | 100% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
1.1 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1007 hPa | 96 % | 12 °C | 100 % | 0% | 26% | 96% | 97% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.9 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1007 hPa | 96 % | 12 °C | 100 % | 0% | 57% | 100% | 55% | |
| 3 PM
9 AM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.7 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1007 hPa | 93 % | 13 °C | 100 % | 0% | 79% | 100% | 93% | |
| 4 PM
10 AM
| light rain | 14 °C 15 °C |
0.2 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1007 hPa | 96 % | 13 °C | 100 % | 0% | 73% | 99% | 98% | |
| 5 PM
11 AM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.2 mm | 2.6 m/s9 km/h east-northeast |
1007 hPa | 93 % | 13 °C | 100 % | 0% | 99% | 95% | 98% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1006 hPa | 94 % | 13 °C | 100 % | 0% | 75% | 96% | 98% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east |
1006 hPa | 94 % | 13 °C | 100 % | 0% | 61% | 33% | 99% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1007 hPa | 92 % | 14 °C | 100 % | 0% | 78% | 10% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northeast |
1007 hPa | 96 % | 13 °C | 100 % | 0% | 39% | 41% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 13 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h northeast |
1008 hPa | 98 % | 12 °C | 99 % | 0% | 57% | 27% | 98% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 13 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-northwest |
1009 hPa | 98 % | 12 °C | 100 % | 0% | 73% | 10% | 91% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-northwest |
1010 hPa | 98 % | 12 °C | 100 % | 0% | 82% | 15% | 99% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-southwest |
1010 hPa | 98 % | 12 °C | 90 % | 0% | 73% | 5% | 63% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southwest |
1010 hPa | 97 % | 12 °C | 89 % | 18% | 78% | 30% | 55% | |
| 3 AM
9 PM
| fog | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1011 hPa | 97 % | 12 °C | 87 % | 39% | 77% | 57% | 21% | |
| 4 AM
10 PM
| fog | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
1011 hPa | 98 % | 12 °C | 95 % | 69% | 91% | 52% | 2% | |
| 5 AM
11 PM
| fog | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
1012 hPa | 98 % | 12 °C | 85 % | 32% | 75% | 44% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| fog | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1012 hPa | 98 % | 11 °C | 59 % | 31% | 47% | 19% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| fog | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1013 hPa | 97 % | 10 °C | 58 % | 30% | 53% | 12% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| fog | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1014 hPa | 95 % | 11 °C | 59 % | 28% | 52% | 14% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southeast |
1015 hPa | 93 % | 13 °C | 76 % | 0% | 72% | 14% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southwest |
1015 hPa | 88 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 10% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northeast |
1016 hPa | 84 % | 14 °C | 87 % | 0% | 86% | 3% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain showers | 18 °C 19 °C |
0.1 mm | 1.8 m/s6 km/h north |
1016 hPa | 79 % | 14 °C | 47 % | 0% | 37% | 18% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1016 hPa | 76 % | 14 °C | 43 % | 0% | 34% | 16% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northeast |
1016 hPa | 75 % | 14 °C | 60 % | 0% | 45% | 37% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northeast |
1016 hPa | 75 % | 13 °C | 56 % | 0% | 25% | 46% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-northeast |
1016 hPa | 74 % | 13 °C | 36 % | 0% | 21% | 22% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1016 hPa | 72 % | 12 °C | 39 % | 0% | 7% | 35% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| partly cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1017 hPa | 73 % | 12 °C | 26 % | 0% | 5% | 22% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| partly cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1017 hPa | 73 % | 12 °C | 33 % | 0% | 8% | 23% | 11% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1017 hPa | 76 % | 12 °C | 65 % | 0% | 13% | 23% | 52% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1018 hPa | 84 % | 13 °C | 82 % | 0% | 23% | 35% | 70% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1018 hPa | 90 % | 12 °C | 100 % | 0% | 2% | 90% | 97% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1019 hPa | 92 % | 12 °C | 97 % | 0% | 6% | 74% | 93% | |
El Cabritón, Spain - information
State: SpainGPS coordinates: 43.5405; -5.4449
Time zone: Europe / Madrid
Something wrong, something missing?
Weather El Cabritón, Spain. Weather forecast El Cabritón.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for El Cabritón is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information El Cabritón
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:17 am | 9:21 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:19 pm | 14:04 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:45 am | 9:53 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:08 am | 10:31 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:26 am | 11:13 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 6:19 pm | 04/29/2026 6 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |