Weather El Burgo tomorrow
| 8 °C | 6 °C | 9 am | |
| 15 °C | 13 °C | 12 pm | |
| 19 °C | 17 °C | 3 pm | |
| 16 °C | 15 °C | 9 pm |
sunrise 7:18 am
sunset 9:14 pm
HOURLY
sunset 9:14 pm
Weather forecast El Burgo April 30, 2026
During the day morning fog, later morning cloudy, in the afternoon overcast. The highest temperature 20 °C. At night overcast. The lowest temperature 6 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast El Burgo, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| partly cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southeast |
1012 hPa | 90 % | 7 °C | 17 % | 8% | 17% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| fog | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1013 hPa | 95 % | 7 °C | 48 % | 25% | 48% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| fog | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southeast |
1013 hPa | 99 % | 7 °C | 100 % | 100% | 100% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| fog | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south |
1014 hPa | 99 % | 7 °C | 100 % | 100% | 100% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| fog | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1014 hPa | 99 % | 7 °C | 100 % | 100% | 100% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| fog | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1015 hPa | 98 % | 6 °C | 100 % | 100% | 100% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| fog | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1015 hPa | 97 % | 6 °C | 100 % | 100% | 100% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| fog | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1016 hPa | 94 % | 5 °C | 98 % | 84% | 98% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| fog | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1016 hPa | 97 % | 5 °C | 97 % | 93% | 97% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south |
1016 hPa | 91 % | 6 °C | 46 % | 0% | 46% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southeast |
1017 hPa | 70 % | 5 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 11 AM
5 AM
| partly cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1016 hPa | 55 % | 4 °C | 18 % | 0% | 0% | 0% | 18% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1016 hPa | 46 % | 3 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
1016 hPa | 41 % | 3 °C | 83 % | 0% | 0% | 0% | 83% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1015 hPa | 38 % | 3 °C | 81 % | 0% | 7% | 1% | 79% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east |
1015 hPa | 33 % | 2 °C | 78 % | 0% | 12% | 76% | 5% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 20 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h southeast |
1014 hPa | 31 % | 2 °C | 91 % | 0% | 0% | 89% | 8% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h southeast |
1014 hPa | 33 % | 2 °C | 88 % | 0% | 0% | 69% | 63% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southeast |
1014 hPa | 36 % | 3 °C | 91 % | 0% | 0% | 58% | 80% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south |
1014 hPa | 40 % | 4 °C | 100 % | 0% | 18% | 93% | 96% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southeast |
1015 hPa | 44 % | 5 °C | 100 % | 0% | 17% | 100% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1015 hPa | 49 % | 5 °C | 97 % | 0% | 0% | 89% | 85% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north |
1016 hPa | 59 % | 6 °C | 100 % | 0% | 3% | 71% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1017 hPa | 61 % | 6 °C | 100 % | 0% | 15% | 22% | 100% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south |
1017 hPa | 63 % | 6 °C | 99 % | 0% | 23% | 1% | 99% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-southwest |
1018 hPa | 67 % | 5 °C | 98 % | 0% | 5% | 0% | 98% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-southwest |
1018 hPa | 72 % | 6 °C | 97 % | 0% | 0% | 0% | 97% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1017 hPa | 81 % | 5 °C | 68 % | 0% | 0% | 0% | 68% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south |
1017 hPa | 33 % | 3 °C | 69 % | 0% | 0% | 35% | 67% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h south |
1015 hPa | 27 % | 0 °C | 98 % | 0% | 0% | 10% | 98% | |
El Burgo, Spain - information
State: SpainGPS coordinates: 40.8049; -4.7634
Time zone: Europe / Madrid
Something wrong, something missing?
Weather El Burgo, Spain. Weather forecast El Burgo.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for El Burgo is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information El Burgo
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:18 am | 9:14 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:16 pm | 13:55 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:48 am | 9:44 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:13 am | 10:20 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:34 am | 10:59 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 7:19 pm | 04/30/2026 6:21 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |