Weather Cortalaviña the day after tomorrow
| 13 °C | 14 °C | 9 am | |
| 19 °C | 19 °C | 12 pm | |
| 22 °C | 22 °C | 3 pm | |
| 17 °C | 17 °C | 9 pm |
sunrise 6:55 am
sunset 8:58 pm
HOURLY
sunset 8:58 pm
Weather forecast Cortalaviña April 30, 2026
During the day morning heavy rain showers, later morning light rain showers, in the afternoon partly cloudy, in the evening cloudy. The highest temperature 23 °C. Total rainfall 6.8 mm. At night rain. The lowest temperature 12 °C. Total rainfall 2.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Cortalaviña, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h west-northwest |
1013 hPa | 86 % | 11 °C | 36 % | 0% | 7% | 30% | 5% | |
| 1 AM
7 PM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west-northwest |
1013 hPa | 86 % | 11 °C | 34 % | 0% | 17% | 18% | 11% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h west-northwest |
1014 hPa | 85 % | 10 °C | 39 % | 0% | 13% | 25% | 7% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h northwest |
1013 hPa | 84 % | 10 °C | 78 % | 0% | 6% | 28% | 69% | |
| 4 AM
10 PM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
2.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west-northwest |
1014 hPa | 83 % | 10 °C | 88 % | 0% | 23% | 35% | 78% | |
| 5 AM
11 PM
| heavy rain showers | 13 °C 13 °C |
1.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west-northwest |
1014 hPa | 86 % | 10 °C | 82 % | 0% | 62% | 47% | 24% | |
| 6 AM
12 AM
| rain showers | 12 °C 12 °C |
0.6 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northwest |
1015 hPa | 90 % | 10 °C | 82 % | 0% | 39% | 46% | 50% | |
| 7 AM
1 AM
| heavy rain showers | 12 °C 12 °C |
1.8 mm | 1.6 m/s6 km/h west-northwest |
1015 hPa | 92 % | 10 °C | 57 % | 0% | 21% | 35% | 24% | |
| 8 AM
2 AM
| rain showers | 13 °C 13 °C |
0.4 mm | 2.3 m/s8 km/h west-northwest |
1016 hPa | 88 % | 10 °C | 82 % | 0% | 67% | 76% | 3% | |
| 9 AM
3 AM
| light rain showers | 13 °C 13 °C |
0.1 mm | 1.9 m/s7 km/h west-northwest |
1016 hPa | 93 % | 12 °C | 43 % | 0% | 21% | 35% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| light rain showers | 15 °C 15 °C |
0.2 mm | 1.4 m/s5 km/h northwest |
1016 hPa | 81 % | 12 °C | 29 % | 0% | 22% | 24% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-southeast |
1016 hPa | 65 % | 11 °C | 38 % | 0% | 29% | 14% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain showers | 19 °C 19 °C |
0.1 mm | 2.1 m/s8 km/h east-southeast |
1016 hPa | 61 % | 11 °C | 34 % | 0% | 20% | 20% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| partly cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southeast |
1016 hPa | 58 % | 11 °C | 34 % | 0% | 20% | 20% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south |
1015 hPa | 52 % | 11 °C | 24 % | 0% | 2% | 22% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| partly cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south |
1015 hPa | 44 % | 9 °C | 19 % | 0% | 3% | 18% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southwest |
1014 hPa | 38 % | 8 °C | 19 % | 0% | 0% | 19% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1014 hPa | 38 % | 7 °C | 15 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
1014 hPa | 37 % | 7 °C | 8 % | 0% | 0% | 8% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| partly cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1014 hPa | 37 % | 7 °C | 17 % | 0% | 0% | 17% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1014 hPa | 44 % | 8 °C | 10 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southeast |
1015 hPa | 55 % | 8 °C | 39 % | 0% | 3% | 18% | 24% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southwest |
1016 hPa | 60 % | 8 °C | 41 % | 0% | 5% | 16% | 27% | |
| 11 PM
5 PM
| rain showers | 15 °C 14 °C |
0.3 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1018 hPa | 65 % | 8 °C | 75 % | 0% | 6% | 7% | 72% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-southwest |
1019 hPa | 72 % | 8 °C | 98 % | 0% | 26% | 58% | 96% | |
| 1 AM
7 PM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.1 mm | 0.8 m/s3 km/h southwest |
1020 hPa | 78 % | 10 °C | 98 % | 0% | 29% | 32% | 96% | |
| 2 AM
8 PM
| rain | 14 °C 14 °C |
2.1 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northwest |
1020 hPa | 82 % | 10 °C | 92 % | 0% | 71% | 53% | 63% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.2 mm | 1.6 m/s6 km/h west-northwest |
1019 hPa | 97 % | 10 °C | 93 % | 0% | 26% | 5% | 91% | |
| 2 PM
8 AM
| heavy rain | 21 °C 21 °C |
5.1 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southeast |
1019 hPa | 56 % | 12 °C | 100 % | 0% | 18% | 98% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 15 °C 16 °C |
1.4 mm | 1.1 m/s4 km/h northwest |
1020 hPa | 94 % | 13 °C | 89 % | 0% | 43% | 57% | 57% | |
Cortalaviña, Spain - information
State: SpainGPS coordinates: 42.5636; 0.1702
Time zone: Europe / Madrid
Something wrong, something missing?
Weather Cortalaviña, Spain. Weather forecast Cortalaviña.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Cortalaviña is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Cortalaviña
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:55 am | 8:58 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:56 pm | 14:03 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:24 am | 9:29 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:47 am | 10:06 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:06 am | 10:47 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 7 pm | 04/30/2026 5:58 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |