Weather Corneda, Galicia week
Weather forecast for Corneda, Galicia for this and next week.
Friday, May 15
14 / 8°C
| 1.4 mm | 20 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Corneda, Galicia, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1019 hPa | 93 % | 5 °C | 100 % | 0% | 32% | 0% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain | 8 °C 7 °C |
0.8 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1019 hPa | 94 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 7% | 99% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 13 °C 12 °C |
0.5 mm | 5.5 m/s20 km/h north-northwest |
1019 hPa | 74 % | 8 °C | 99 % | 0% | 89% | 0% | 93% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.1 mm | 4.9 m/s18 km/h north-northwest |
1019 hPa | 86 % | 8 °C | 99 % | 0% | 99% | 0% | 7% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1020 hPa | 95 % | 7 °C | 84 % | 0% | 78% | 0% | 28% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 8 °C 7 °C |
0.1 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1019 hPa | 95 % | 7 °C | 37 % | 0% | 22% | 0% | 18% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h northeast |
1017 hPa | 62 % | 7 °C | 99 % | 0% | 98% | 0% | 57% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northeast |
1015 hPa | 69 % | 7 °C | 99 % | 0% | 14% | 0% | 98% | |
Corneda, Galicia, Spain - information
State: SpainGPS coordinates: 42.9833; -8.0667
Time zone: Europe / Madrid
Altitude: 580 m
The administrative part:
- Galicia, Santiago de Compostela
- A Coruña, Santiago de Compostela
Something wrong, something missing?
Weather Corneda, Galicia, Spain. Weather forecast Corneda, Galicia.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Corneda, Galicia is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Corneda, Galicia
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:08 am | 9:48 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:28 pm | 14:40 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:35 am | 10:22 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:55 am | 11:02 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:09 am | 11:49 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 5:49 am | 05/15/2026 8:37 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |