Weather Codeso week
Weather forecast for Codeso for this and next week.
Thursday, May 21
26 / 12°C
| 0.0 mm | 10 km/h |
| 13 °C | 13 °C | 2 am | |
| 12 °C | 13 °C | 8 am | |
| 26 °C | 27 °C | 2 pm | |
| 24 °C | 26 °C | 8 pm |
sunrise 7:05 am
sunset 9:55 pm
HOURLY
sunset 9:55 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Codeso, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 05/21/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1023 hPa | 93 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1021 hPa | 93 % | 11 °C | 8 % | 0% | 8% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1021 hPa | 49 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west |
1020 hPa | 61 % | 16 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
Friday 05/22/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1021 hPa | 95 % | 14 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1021 hPa | 94 % | 12 °C | 59 % | 0% | 0% | 0% | 59% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west |
1021 hPa | 42 % | 14 °C | 68 % | 0% | 0% | 0% | 68% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1021 hPa | 62 % | 17 °C | 89 % | 0% | 0% | 0% | 89% | |
Codeso, Spain - information
State: SpainGPS coordinates: 42.8000; -8.4000
Time zone: Europe / Madrid
Altitude: 176 m
The administrative part:
- Galicia, Santiago de Compostela
- A Coruña, Santiago de Compostela
Something wrong, something missing?
Weather Codeso, Spain. Weather forecast Codeso.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Codeso is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Codeso
data are always in the local timeSun and light
May 21, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:05 am | 9:55 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:30 pm | 14:50 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:31 am | 10:29 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:50 am | 11:10 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:01 am | 11:59 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/21/2026 11:39 am | 05/22/2026 2:51 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |