Weather Chiprana today
Weather forecast Chiprana April 28, 2026
During the day morning clear, in the afternoon cloudy, in the evening overcast. The highest temperature 28 °C. At night clear. The lowest temperature 13 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Chiprana, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1015 hPa | 58 % | 6 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southeast |
1014 hPa | 75 % | 8 °C | 12 % | 0% | 0% | 0% | 12% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east |
1011 hPa | 18 % | 0 °C | 84 % | 0% | 0% | 0% | 84% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east |
1007 hPa | 27 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1008 hPa | 49 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h west |
1008 hPa | 58 % | 5 °C | 54 % | 0% | 0% | 4% | 53% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-southeast |
1007 hPa | 32 % | 6 °C | 78 % | 0% | 0% | 4% | 77% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east-southeast |
1005 hPa | 42 % | 8 °C | 28 % | 0% | 0% | 0% | 28% | |
Chiprana, Spain - information
State: SpainGPS coordinates: 41.2632; -0.1274
Time zone: Europe / Madrid
Something wrong, something missing?
Weather Chiprana, Spain. Weather forecast Chiprana.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Chiprana is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Chiprana
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Chiprana
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:01 am | 8:54 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:57 pm | 13:52 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:31 am | 9:25 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:56 am | 10 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:17 am | 10:39 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:51 pm | 04/28/2026 5:20 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |