Weather Cerro Vico weekend
Weather forecast for Cerro Vico for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day overcast, in the afternoon rain showers, in the evening cloudy. Sunday during the day morning overcast, later morning cloudy, in the evening overcast.
Friday, May 1
23 / 12°C
| 0.6 mm | 6 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Cerro Vico, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southwest |
1017 hPa | 66 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 50% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h northeast |
1017 hPa | 69 % | 10 °C | 99 % | 0% | 0% | 21% | 99% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southeast |
1018 hPa | 70 % | 9 °C | 100 % | 0% | 3% | 35% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1017 hPa | 74 % | 10 °C | 99 % | 0% | 2% | 37% | 98% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-southeast |
1017 hPa | 79 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 9% | 100% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-southeast |
1017 hPa | 84 % | 10 °C | 100 % | 0% | 10% | 21% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-southeast |
1018 hPa | 86 % | 10 °C | 96 % | 0% | 23% | 23% | 95% | |
| 7 AM
1 AM
| partly cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east-southeast |
1018 hPa | 91 % | 10 °C | 27 % | 0% | 1% | 8% | 18% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-southeast |
1018 hPa | 89 % | 10 °C | 33 % | 0% | 4% | 11% | 23% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1019 hPa | 74 % | 11 °C | 83 % | 0% | 11% | 26% | 77% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1020 hPa | 66 % | 10 °C | 68 % | 0% | 17% | 32% | 43% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northwest |
1020 hPa | 63 % | 11 °C | 93 % | 0% | 25% | 45% | 85% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1019 hPa | 60 % | 12 °C | 96 % | 0% | 2% | 18% | 96% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northwest |
1018 hPa | 56 % | 12 °C | 100 % | 0% | 14% | 6% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 22 °C 22 °C |
0.6 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southeast |
1018 hPa | 55 % | 12 °C | 100 % | 0% | 89% | 89% | 99% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1018 hPa | 64 % | 13 °C | 89 % | 0% | 8% | 39% | 81% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1017 hPa | 52 % | 12 °C | 43 % | 0% | 19% | 24% | 11% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northwest |
1017 hPa | 52 % | 12 °C | 42 % | 0% | 5% | 16% | 27% | |
| 6 PM
12 PM
| partly cloudy | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-southwest |
1016 hPa | 48 % | 11 °C | 15 % | 0% | 4% | 11% | 1% | |
| 7 PM
1 PM
| partly cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southwest |
1016 hPa | 49 % | 11 °C | 26 % | 0% | 5% | 21% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southeast |
1017 hPa | 56 % | 12 °C | 19 % | 0% | 10% | 13% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1019 hPa | 94 % | 12 °C | 100 % | 0% | 33% | 0% | 99% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.4 mm | 1.3 m/s5 km/h southeast |
1018 hPa | 92 % | 12 °C | 100 % | 0% | 55% | 0% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| rain showers | 22 °C 22 °C |
2.1 mm | 3.6 m/s13 km/h west-southwest |
1015 hPa | 51 % | 11 °C | 26 % | 0% | 5% | 21% | 3% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.1 mm | 2.8 m/s10 km/h southwest |
1014 hPa | 73 % | 13 °C | 50 % | 0% | 25% | 13% | 24% | |
Cerro Vico, Spain - information
State: SpainGPS coordinates: 38.5167; -2.6500
Time zone: Europe / Madrid
Something wrong, something missing?
Weather Cerro Vico, Spain. Weather forecast Cerro Vico.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Cerro Vico is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Cerro Vico
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:13 am | 9:02 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:07 pm | 13:49 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:44 am | 9:31 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:10 am | 10:05 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:33 am | 10:42 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 8:09 pm | 05/01/2026 6:41 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |