Weather Cala Cantalar tomorrow
Weather forecast Cala Cantalar April 30, 2026
During the day morning clear, later morning partly cloudy, in the afternoon cloudy, in the evening overcast. The highest temperature 22 °C. At night cloudy. The lowest temperature 15 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Cala Cantalar, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-northwest |
1012 hPa | 90 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1014 hPa | 90 % | 14 °C | 29 % | 0% | 1% | 0% | 28% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1015 hPa | 63 % | 14 °C | 85 % | 0% | 2% | 10% | 82% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h east-southeast |
1014 hPa | 76 % | 15 °C | 100 % | 0% | 0% | 14% | 100% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.1 mm | 0.1 m/s0 km/h northwest |
1016 hPa | 87 % | 14 °C | 60 % | 0% | 0% | 0% | 60% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 16 °C 17 °C |
1.2 mm | 1.5 m/s5 km/h west |
1017 hPa | 88 % | 13 °C | 97 % | 0% | 56% | 68% | 88% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 21 °C 22 °C |
0.8 mm | 1.1 m/s4 km/h northwest |
1018 hPa | 67 % | 14 °C | 100 % | 0% | 13% | 38% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1018 hPa | 78 % | 15 °C | 22 % | 0% | 5% | 1% | 17% | |
Cala Cantalar, Spain - information
State: SpainGPS coordinates: 38.3537; -0.4203
Time zone: Europe / Madrid
Something wrong, something missing?
Weather Cala Cantalar, Spain. Weather forecast Cala Cantalar.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Cala Cantalar is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Cala Cantalar
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:05 am | 8:52 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:58 pm | 13:46 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:37 am | 9:21 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:03 am | 9:55 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:26 am | 10:31 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:58 pm | 04/30/2026 6:07 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |