Weather Busmayor, Asturias long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Busmayor, Asturias for ten days.
Sunday, May 3
15 / 12°C
| 9.3 mm | 8 km/h |
| 13 °C | 14 °C | 2 am | |
| 12 °C | 13 °C | 8 am | |
| 15 °C | 15 °C | 2 pm | |
| 13 °C | 13 °C | 8 pm |
sunrise 7:17 am
sunset 9:31 pm
HOURLY
sunset 9:31 pm
|
|
|
|
Weather forecast Busmayor, Asturias, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| rain | 13 °C 13 °C |
3.2 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1014 hPa | 95 % | 12 °C | 97 % | 0% | 97% | 43% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 12 °C 12 °C |
1.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southwest |
1013 hPa | 98 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 79% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 15 °C 15 °C |
4.2 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northwest |
1014 hPa | 80 % | 11 °C | 89 % | 0% | 87% | 34% | 6% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain | 13 °C 13 °C |
0.9 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1013 hPa | 85 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 99% | 0% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| rain showers | 12 °C 12 °C |
4.7 mm | 1.0 m/s4 km/h west-southwest |
1013 hPa | 96 % | 11 °C | 79 % | 0% | 73% | 27% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 11 °C 11 °C |
2.4 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southwest |
1012 hPa | 97 % | 10 °C | 93 % | 0% | 71% | 78% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| heavy rain | 15 °C 15 °C |
7.7 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1013 hPa | 74 % | 10 °C | 94 % | 0% | 85% | 64% | 14% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1014 hPa | 85 % | 9 °C | 99 % | 0% | 25% | 75% | 97% | |
Busmayor, Asturias, Spain - information
State: SpainGPS coordinates: 43.3709; -6.7253
Time zone: Europe / Madrid
Something wrong, something missing?
Weather Busmayor, Asturias, Spain. Weather forecast Busmayor, Asturias.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Busmayor, Asturias is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Busmayor, Asturias
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:17 am | 9:31 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:23 pm | 14:14 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:44 am | 10:03 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:07 am | 10:41 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:24 am | 11:24 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 10:48 pm | 05/03/2026 7:42 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |