Weather Bobadilla, La Rioja today
Weather forecast Bobadilla, La Rioja April 28, 2026
During the day morning cloudy, later morning overcast, in the afternoon rain. The highest temperature 20 °C. Total rainfall 5.1 mm. At night overcast. The lowest temperature 12 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Bobadilla, La Rioja, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southwest |
1017 hPa | 89 % | 11 °C | 67 % | 0% | 0% | 40% | 43% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1016 hPa | 89 % | 11 °C | 52 % | 0% | 0% | 3% | 50% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southwest |
1016 hPa | 92 % | 11 °C | 40 % | 0% | 0% | 0% | 40% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h west-southwest |
1014 hPa | 90 % | 10 °C | 94 % | 0% | 31% | 43% | 80% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 18 °C 19 °C |
4.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north |
1012 hPa | 75 % | 13 °C | 98 % | 0% | 16% | 20% | 96% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 16 °C 17 °C |
1.1 mm | 1.3 m/s5 km/h west-southwest |
1009 hPa | 90 % | 13 °C | 100 % | 0% | 11% | 30% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 13 °C 14 °C |
0.1 mm | 0.3 m/s1 km/h west-southwest |
1009 hPa | 99 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 45% | 96% | |
| 8 AM
2 AM
| rain showers | 12 °C 12 °C |
1.1 mm | 0.9 m/s3 km/h southwest |
1007 hPa | 93 % | 11 °C | 65 % | 0% | 23% | 36% | 43% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 20 °C 20 °C |
2.4 mm | 1.9 m/s7 km/h south |
1007 hPa | 62 % | 12 °C | 97 % | 0% | 28% | 43% | 96% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south |
1008 hPa | 70 % | 12 °C | 95 % | 0% | 1% | 14% | 94% | |
Bobadilla, La Rioja, Spain - information
State: SpainGPS coordinates: 42.3187; -2.7599
Time zone: Europe / Madrid
Something wrong, something missing?
Weather Bobadilla, La Rioja, Spain. Weather forecast Bobadilla, La Rioja.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Bobadilla, La Rioja is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Bobadilla, La Rioja
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Bobadilla, La Rioja
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:10 am | 9:07 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:08 pm | 13:57 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:39 am | 9:38 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:03 am | 10:14 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:23 am | 10:55 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 5:02 pm | 04/28/2026 5:31 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |