Weather Blanes today
| 19 °C | 19 °C | 12 pm | |
| 20 °C | 20 °C | 3 pm | |
| 20 °C | 19 °C | 5 pm | |
| 16 °C | 16 °C | 10 pm |
sunrise 6:48 am
sunset 8:44 pm
HOURLY
sunset 8:44 pm
Weather forecast Blanes April 29, 2026
Afternoon in the afternoon clear. The highest temperature 20 °C. At night partly cloudy. The lowest temperature 13 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Blanes, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 11 AM
5 AM
| partly cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east-northeast |
1013 hPa | 71 % | 13 °C | 17 % | 0% | 14% | 3% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east |
1013 hPa | 68 % | 13 °C | 6 % | 0% | 3% | 3% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h east |
1013 hPa | 62 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east-southeast |
1013 hPa | 55 % | 11 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-southeast |
1012 hPa | 54 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h east |
1012 hPa | 56 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h east |
1012 hPa | 59 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h east |
1012 hPa | 62 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h east |
1012 hPa | 67 % | 12 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1012 hPa | 78 % | 13 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-northeast |
1013 hPa | 86 % | 13 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northeast |
1014 hPa | 88 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1014 hPa | 90 % | 13 °C | 11 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1014 hPa | 91 % | 13 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1014 hPa | 92 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1014 hPa | 92 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1014 hPa | 93 % | 12 °C | 28 % | 0% | 0% | 0% | 27% | |
| 4 AM
10 PM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1014 hPa | 93 % | 11 °C | 15 % | 0% | 1% | 0% | 14% | |
| 5 AM
11 PM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north |
1014 hPa | 92 % | 11 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north |
1014 hPa | 92 % | 11 °C | 5 % | 1% | 2% | 0% | 3% | |
| 7 AM
1 AM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north |
1015 hPa | 91 % | 11 °C | 15 % | 9% | 14% | 0% | 1% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northwest |
1016 hPa | 87 % | 11 °C | 35 % | 19% | 34% | 2% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1016 hPa | 81 % | 12 °C | 21 % | 1% | 20% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| partly cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h northeast |
1016 hPa | 78 % | 14 °C | 25 % | 0% | 25% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| partly cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1016 hPa | 74 % | 14 °C | 13 % | 0% | 10% | 2% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| partly cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east-northeast |
1017 hPa | 68 % | 14 °C | 17 % | 0% | 2% | 14% | 1% | |
| 1 PM
7 AM
| light rain showers | 21 °C 21 °C |
0.2 mm | 5.2 m/s19 km/h east |
1017 hPa | 65 % | 14 °C | 36 % | 0% | 0% | 29% | 10% | |
| 2 PM
8 AM
| rain showers | 21 °C 21 °C |
0.6 mm | 5.9 m/s21 km/h east |
1017 hPa | 65 % | 14 °C | 57 % | 0% | 0% | 39% | 30% | |
| 3 PM
9 AM
| light rain showers | 20 °C 20 °C |
0.2 mm | 6.8 m/s24 km/h east |
1017 hPa | 70 % | 14 °C | 63 % | 0% | 0% | 39% | 40% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h east |
1017 hPa | 66 % | 13 °C | 84 % | 0% | 0% | 50% | 70% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h east-northeast |
1017 hPa | 68 % | 13 °C | 77 % | 0% | 0% | 35% | 66% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h east-northeast |
1017 hPa | 71 % | 14 °C | 44 % | 0% | 0% | 21% | 29% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h east |
1017 hPa | 78 % | 14 °C | 43 % | 0% | 0% | 5% | 40% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east-northeast |
1017 hPa | 83 % | 14 °C | 56 % | 0% | 3% | 10% | 49% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h northeast |
1018 hPa | 89 % | 14 °C | 59 % | 0% | 34% | 3% | 35% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h north-northeast |
1019 hPa | 90 % | 14 °C | 86 % | 0% | 85% | 7% | 1% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h north-northeast |
1020 hPa | 90 % | 14 °C | 95 % | 0% | 95% | 4% | 0% | |
Blanes, Spain - information
State: SpainGPS coordinates: 41.6742; 2.7904
Time zone: Europe / Madrid
Something wrong, something missing?
Weather Blanes, Spain. Weather forecast Blanes.
Blanes - weather nearby - bigger cities
Blanes - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Blanes is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Blanes
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Blanes
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:48 am | 8:44 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:46 pm | 13:56 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:17 am | 9:15 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:41 am | 9:51 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:02 am | 10:31 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:44 pm | 04/29/2026 5:28 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |