Weather Berzosa del Lozoya long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Berzosa del Lozoya for ten days.
Tuesday, May 26
27 / 16°C
| 0.0 mm | 8 km/h |
| 18 °C | 16 °C | 2 am | |
| 16 °C | 15 °C | 8 am | |
| 26 °C | 24 °C | 2 pm | |
| 27 °C | 26 °C | 8 pm |
sunrise 6:47 am
sunset 9:35 pm
HOURLY
sunset 9:35 pm
|
|
|
|
Weather forecast Berzosa del Lozoya, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 05/26/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-southeast |
1025 hPa | 40 % | 4 °C | 75 % | 0% | 0% | 0% | 75% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northwest |
1026 hPa | 56 % | 6 °C | 65 % | 0% | 0% | 0% | 65% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southeast |
1024 hPa | 23 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 27 °C 26 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west-southwest |
1020 hPa | 24 % | 5 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
Wednesday 05/27/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northwest |
1021 hPa | 52 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h northwest |
1021 hPa | 53 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 29 °C 28 °C |
0.1 mm | 1.2 m/s4 km/h northwest |
1019 hPa | 21 % | 4 °C | 7 % | 0% | 0% | 3% | 3% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-southwest |
1016 hPa | 25 % | 5 °C | 42 % | 0% | 0% | 4% | 39% | |
Berzosa del Lozoya, Spain - information
State: SpainGPS coordinates: 40.9732; -3.5201
Time zone: Europe / Madrid
Something wrong, something missing?
Weather Berzosa del Lozoya, Spain. Weather forecast Berzosa del Lozoya.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Berzosa del Lozoya is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Berzosa del Lozoya
data are always in the local timeSun and light
May 26, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:47 am | 9:35 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:11 pm | 14:48 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:14 am | 10:08 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:34 am | 10:48 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:48 am | 11:35 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/25/2026 4:03 pm | 05/26/2026 4 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |