Weather Bernués today
Weather forecast Bernués April 29, 2026
During the day morning clear, later morning overcast, in the afternoon clear, in the evening partly cloudy. The highest temperature 24 °C. Total rainfall 0.2 mm. At night cloudy. The lowest temperature 7 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Bernués, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east |
1009 hPa | 81 % | 6 °C | 6 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h east-southeast |
1009 hPa | 80 % | 5 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 24 °C 22 °C |
0.2 mm | 2.8 m/s10 km/h west |
1006 hPa | 27 % | 3 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-southeast |
1006 hPa | 47 % | 7 °C | 28 % | 0% | 0% | 21% | 7% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east |
1010 hPa | 86 % | 8 °C | 54 % | 0% | 0% | 0% | 54% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h east-southeast |
1012 hPa | 82 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west |
1010 hPa | 31 % | 3 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northeast |
1009 hPa | 30 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Bernués, Spain - information
State: SpainGPS coordinates: 42.4800; -0.5857
Time zone: Europe / Madrid
Something wrong, something missing?
Weather Bernués, Spain. Weather forecast Bernués.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Bernués is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Bernués
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Bernués
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:59 am | 9 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:59 pm | 14:00 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:28 am | 9:31 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:52 am | 10:07 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:11 am | 10:48 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:58 pm | 04/29/2026 5:41 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |