Weather Barrio, Asturias today
| 12 °C | 13 °C | 12 pm | |
| 14 °C | 15 °C | 3 pm | |
| 15 °C | 16 °C | 5 pm | |
| 13 °C | 13 °C | 10 pm |
sunrise 7:20 am
sunset 9:23 pm
HOURLY
sunset 9:23 pm
Weather forecast Barrio, Asturias April 29, 2026
During the day morning rain, later morning heavy rain, in the afternoon initially heavy rain, later cloudy. The highest temperature 15 °C. Total rainfall 18.6 mm. At night the lowest temperature 11 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Barrio, Asturias, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| fog | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1012 hPa | 99 % | 11 °C | 100 % | 100% | 100% | 21% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| fog | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1011 hPa | 98 % | 11 °C | 100 % | 100% | 100% | 60% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| fog | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1011 hPa | 97 % | 11 °C | 100 % | 100% | 100% | 50% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| fog | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1010 hPa | 98 % | 11 °C | 100 % | 58% | 100% | 1% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| fog | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-northeast |
1009 hPa | 99 % | 10 °C | 100 % | 100% | 100% | 19% | 36% | |
| 5 AM
11 PM
| rain | 11 °C 11 °C |
0.8 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1009 hPa | 99 % | 10 °C | 100 % | 98% | 100% | 21% | 64% | |
| 6 AM
12 AM
| rain | 11 °C 11 °C |
0.7 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1009 hPa | 98 % | 10 °C | 100 % | 100% | 100% | 69% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| rain | 11 °C 11 °C |
0.9 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1008 hPa | 98 % | 10 °C | 100 % | 100% | 100% | 84% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 11 °C 11 °C |
0.9 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1008 hPa | 99 % | 10 °C | 100 % | 99% | 100% | 100% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| rain | 11 °C 11 °C |
0.9 mm | 2.0 m/s7 km/h east-northeast |
1008 hPa | 99 % | 10 °C | 100 % | 87% | 100% | 100% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| heavy rain | 11 °C 11 °C |
1.6 mm | 2.0 m/s7 km/h east-northeast |
1008 hPa | 99 % | 11 °C | 100 % | 40% | 100% | 100% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
2.5 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1007 hPa | 99 % | 11 °C | 100 % | 40% | 100% | 100% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
2.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1007 hPa | 99 % | 12 °C | 100 % | 38% | 100% | 100% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| heavy rain | 13 °C 14 °C |
1.2 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1007 hPa | 99 % | 12 °C | 100 % | 20% | 100% | 96% | 97% | |
| 2 PM
8 AM
| heavy rain | 14 °C 15 °C |
1.1 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1006 hPa | 95 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 78% | 98% | |
| 3 PM
9 AM
| heavy rain | 14 °C 15 °C |
1.1 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1006 hPa | 92 % | 13 °C | 100 % | 0% | 81% | 99% | 96% | |
| 4 PM
10 AM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.6 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1006 hPa | 90 % | 12 °C | 100 % | 0% | 99% | 54% | 99% | |
| 5 PM
11 AM
| heavy rain | 15 °C 16 °C |
2.4 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1006 hPa | 93 % | 14 °C | 100 % | 0% | 99% | 78% | 62% | |
| 6 PM
12 PM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
1.2 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1006 hPa | 87 % | 12 °C | 100 % | 0% | 64% | 61% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| rain | 14 °C 15 °C |
0.5 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1007 hPa | 96 % | 13 °C | 100 % | 0% | 63% | 62% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west-southwest |
1006 hPa | 97 % | 13 °C | 100 % | 0% | 3% | 34% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| fog | 13 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1007 hPa | 99 % | 13 °C | 100 % | 97% | 98% | 41% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| fog | 13 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southwest |
1008 hPa | 98 % | 12 °C | 100 % | 89% | 89% | 21% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southwest |
1009 hPa | 97 % | 11 °C | 85 % | 2% | 10% | 30% | 79% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southwest |
1009 hPa | 95 % | 11 °C | 47 % | 2% | 4% | 3% | 43% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south |
1010 hPa | 94 % | 10 °C | 61 % | 1% | 11% | 16% | 53% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south |
1010 hPa | 97 % | 10 °C | 41 % | 0% | 21% | 26% | 10% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1011 hPa | 97 % | 10 °C | 63 % | 0% | 43% | 29% | 28% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1011 hPa | 96 % | 10 °C | 48 % | 0% | 48% | 4% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| partly cloudy | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1011 hPa | 96 % | 9 °C | 28 % | 0% | 28% | 7% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south |
1012 hPa | 96 % | 9 °C | 38 % | 0% | 35% | 20% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south |
1013 hPa | 95 % | 9 °C | 43 % | 0% | 40% | 24% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1014 hPa | 94 % | 10 °C | 28 % | 0% | 25% | 7% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1015 hPa | 94 % | 11 °C | 39 % | 0% | 39% | 3% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1015 hPa | 86 % | 11 °C | 53 % | 0% | 53% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| light rain showers | 16 °C 16 °C |
0.1 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1015 hPa | 75 % | 11 °C | 77 % | 0% | 77% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| rain showers | 17 °C 17 °C |
0.3 mm | 1.5 m/s5 km/h north |
1015 hPa | 70 % | 11 °C | 72 % | 0% | 71% | 8% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| rain showers | 18 °C 18 °C |
0.4 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1015 hPa | 70 % | 12 °C | 57 % | 0% | 37% | 42% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain showers | 18 °C 18 °C |
0.1 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northeast |
1015 hPa | 72 % | 13 °C | 79 % | 0% | 58% | 43% | 3% | |
| 3 PM
9 AM
| light rain showers | 18 °C 19 °C |
0.1 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northeast |
1015 hPa | 75 % | 13 °C | 80 % | 0% | 60% | 63% | 3% | |
| 4 PM
10 AM
| light rain showers | 17 °C 17 °C |
0.1 mm | 4.3 m/s15 km/h northeast |
1016 hPa | 78 % | 13 °C | 84 % | 0% | 41% | 74% | 8% | |
| 5 PM
11 AM
| light rain showers | 17 °C 17 °C |
0.2 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1016 hPa | 76 % | 12 °C | 53 % | 0% | 25% | 28% | 10% | |
| 6 PM
12 PM
| rain showers | 16 °C 16 °C |
0.3 mm | 4.2 m/s15 km/h northeast |
1016 hPa | 80 % | 12 °C | 85 % | 0% | 71% | 34% | 20% | |
| 7 PM
1 PM
| light rain | 15 °C 15 °C |
0.2 mm | 3.6 m/s13 km/h northeast |
1017 hPa | 86 % | 13 °C | 99 % | 0% | 98% | 19% | 29% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.2 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1017 hPa | 93 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 40% | 79% | |
| 9 PM
3 PM
| rain | 14 °C 15 °C |
0.5 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1018 hPa | 96 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 91% | 96% | |
| 10 PM
4 PM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.4 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1019 hPa | 97 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 95% | |
| 11 PM
5 PM
| fog | 13 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-northeast |
1019 hPa | 99 % | 12 °C | 100 % | 97% | 99% | 65% | 100% | |
Barrio, Asturias, Spain - information
State: SpainGPS coordinates: 43.1166; -6.0997
Time zone: Europe / Madrid
Something wrong, something missing?
Weather Barrio, Asturias, Spain. Weather forecast Barrio, Asturias.
Barrio, Asturias - weather nearby - bigger cities
Barrio, Asturias - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Barrio, Asturias is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Barrio, Asturias
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Barrio, Asturias
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:20 am | 9:23 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:21 pm | 14:02 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:49 am | 9:55 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:12 am | 10:32 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:30 am | 11:13 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 6:22 pm | 04/29/2026 6:03 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |