Weather Bande, Galicia today
Weather forecast Bande, Galicia April 28, 2026
During the day clear, in the afternoon rain showers, in the evening cloudy. The highest temperature 23 °C. Total rainfall 1.9 mm. At night the lowest temperature 11 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Bande, Galicia, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h south-southeast |
1012 hPa | 99 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 10 °C 10 °C |
0.5 mm | 0.8 m/s3 km/h south |
1011 hPa | 96 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| rain showers | 23 °C 22 °C |
1.4 mm | 3.4 m/s12 km/h southwest |
1010 hPa | 41 % | 8 °C | 30 % | 0% | 9% | 28% | 2% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north |
1011 hPa | 55 % | 9 °C | 53 % | 0% | 50% | 9% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-southwest |
1013 hPa | 97 % | 10 °C | 84 % | 0% | 84% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.3 mm | 1.3 m/s5 km/h north |
1013 hPa | 96 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north |
1012 hPa | 53 % | 8 °C | 23 % | 0% | 23% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 16 °C 15 °C |
0.1 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northwest |
1012 hPa | 65 % | 9 °C | 36 % | 0% | 36% | 0% | 0% | |
Bande, Galicia, Spain - information
State: SpainGPS coordinates: 42.0312; -7.9749
Time zone: Europe / Madrid
Population: 2 310
Altitude: 728 m
The administrative part:
- Galicia, Santiago de Compostela
- Ourense, Ourense
Something wrong, something missing?
Weather Bande, Galicia, Spain. Weather forecast Bande, Galicia.
Bande, Galicia - weather nearby - bigger cities
Bande, Galicia - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Bande, Galicia is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Bande, Galicia
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Bande, Galicia
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:31 am | 9:27 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:29 pm | 13:55 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 7:01 am | 9:58 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:25 am | 10:34 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:45 am | 11:14 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 5:24 pm | 04/28/2026 5:52 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |