Weather Azañón the day after tomorrow
Weather forecast Azañón May 1, 2026
During the day morning cloudy, later morning overcast, in the afternoon cloudy, in the evening partly cloudy. The highest temperature 21 °C. At night overcast. The lowest temperature 8 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Azañón, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north |
1017 hPa | 65 % | 5 °C | 71 % | 0% | 0% | 0% | 71% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1017 hPa | 72 % | 5 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northeast |
1017 hPa | 79 % | 5 °C | 54 % | 0% | 0% | 0% | 54% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1017 hPa | 77 % | 5 °C | 96 % | 0% | 0% | 15% | 95% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1017 hPa | 77 % | 4 °C | 99 % | 0% | 0% | 4% | 99% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1017 hPa | 79 % | 4 °C | 96 % | 0% | 0% | 34% | 96% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1017 hPa | 83 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 4% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east |
1018 hPa | 81 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-southeast |
1018 hPa | 82 % | 6 °C | 93 % | 0% | 6% | 0% | 93% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southwest |
1017 hPa | 36 % | 5 °C | 80 % | 0% | 0% | 14% | 77% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south-southeast |
1017 hPa | 53 % | 8 °C | 31 % | 0% | 6% | 28% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southeast |
1018 hPa | 83 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 28% | 99% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain | 12 °C 11 °C |
0.9 mm | 5.0 m/s18 km/h south-southeast |
1017 hPa | 88 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 96% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 15 °C 15 °C |
3.5 mm | 4.4 m/s16 km/h south |
1015 hPa | 78 % | 11 °C | 100 % | 0% | 86% | 56% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain | 15 °C 15 °C |
0.7 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
1013 hPa | 75 % | 10 °C | 92 % | 0% | 20% | 32% | 86% | |
Azañón, Spain - information
State: SpainGPS coordinates: 40.6866; -2.5439
Time zone: Europe / Madrid
Something wrong, something missing?
Weather Azañón, Spain. Weather forecast Azañón.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Azañón is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Azañón
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:08 am | 9:06 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:07 pm | 13:57 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:38 am | 9:36 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:03 am | 10:12 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:24 am | 10:51 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 8:13 pm | 05/01/2026 6:36 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |