Weather Aiartza today
Weather forecast Aiartza April 28, 2026
During the day morning overcast, later morning cloudy, in the afternoon overcast, in the evening cloudy. The highest temperature 27 °C. At night the lowest temperature 12 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Aiartza, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southeast |
1016 hPa | 99 % | 11 °C | 99 % | 0% | 61% | 4% | 87% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southeast |
1013 hPa | 95 % | 12 °C | 53 % | 0% | 52% | 0% | 2% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south |
1011 hPa | 44 % | 13 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-northeast |
1009 hPa | 74 % | 16 °C | 47 % | 0% | 0% | 9% | 43% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southwest |
1009 hPa | 93 % | 14 °C | 60 % | 0% | 0% | 1% | 59% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south |
1008 hPa | 89 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1008 hPa | 64 % | 16 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1008 hPa | 81 % | 15 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
Aiartza, Spain - information
State: SpainGPS coordinates: 43.1833; -2.6000
Time zone: Europe / Madrid
Something wrong, something missing?
Weather Aiartza, Spain. Weather forecast Aiartza.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Aiartza is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Aiartza
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Aiartza
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:08 am | 9:08 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:07 pm | 14:00 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:36 am | 9:40 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:59 am | 10:17 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:18 am | 10:58 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 5:01 pm | 04/28/2026 5:30 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |