Weather Avellanosa del Páramo weekend
Weather forecast for Avellanosa del Páramo for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day overcast, later morning heavy rain, in the afternoon rain, in the evening rain showers. Sunday during the day partly cloudy, in the afternoon light rain, in the evening cloudy.
Friday, May 1
21 / 8°C
| 0.0 mm | 15 km/h |
| 11 °C | 10 °C | 9 am | |
| 18 °C | 17 °C | 12 pm | |
| 20 °C | 18 °C | 3 pm | |
| 17 °C | 17 °C | 9 pm |
sunrise 7:10 am
sunset 9:15 pm
HOURLY
sunset 9:15 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Avellanosa del Páramo, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1018 hPa | 84 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 2% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1018 hPa | 89 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 10% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1018 hPa | 93 % | 8 °C | 96 % | 0% | 4% | 17% | 95% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1018 hPa | 94 % | 8 °C | 100 % | 0% | 12% | 29% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1018 hPa | 94 % | 8 °C | 100 % | 0% | 29% | 32% | 100% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1018 hPa | 94 % | 8 °C | 99 % | 5% | 29% | 0% | 99% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1018 hPa | 95 % | 7 °C | 82 % | 12% | 35% | 8% | 66% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-northeast |
1018 hPa | 96 % | 7 °C | 78 % | 22% | 30% | 9% | 68% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1019 hPa | 92 % | 7 °C | 25 % | 3% | 19% | 3% | 3% | |
| 9 AM
3 AM
| partly cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1019 hPa | 85 % | 8 °C | 28 % | 8% | 23% | 0% | 6% | |
| 10 AM
4 AM
| partly cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1019 hPa | 78 % | 10 °C | 35 % | 3% | 20% | 0% | 19% | |
| 11 AM
5 AM
| partly cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southeast |
1019 hPa | 66 % | 10 °C | 29 % | 0% | 11% | 20% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| partly cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h south-southwest |
1019 hPa | 52 % | 8 °C | 25 % | 0% | 7% | 21% | 3% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h south-southwest |
1018 hPa | 46 % | 7 °C | 12 % | 0% | 4% | 9% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h south-southwest |
1018 hPa | 43 % | 6 °C | 39 % | 0% | 3% | 12% | 31% | |
| 3 PM
9 AM
| partly cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southwest |
1017 hPa | 41 % | 6 °C | 31 % | 0% | 1% | 1% | 29% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h southwest |
1017 hPa | 39 % | 6 °C | 66 % | 0% | 0% | 1% | 65% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southwest |
1017 hPa | 39 % | 6 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southwest |
1016 hPa | 39 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 14% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-southwest |
1016 hPa | 43 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 25% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west |
1017 hPa | 58 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 45% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-northwest |
1017 hPa | 62 % | 9 °C | 97 % | 0% | 0% | 9% | 97% | |
| 10 PM
4 PM
| partly cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1017 hPa | 68 % | 8 °C | 24 % | 0% | 0% | 3% | 21% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east |
1018 hPa | 81 % | 9 °C | 68 % | 0% | 0% | 4% | 66% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-southeast |
1018 hPa | 88 % | 9 °C | 76 % | 0% | 0% | 14% | 72% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h southeast |
1018 hPa | 74 % | 8 °C | 97 % | 0% | 0% | 9% | 97% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h southeast |
1017 hPa | 71 % | 8 °C | 95 % | 0% | 0% | 7% | 94% | |
| 8 AM
2 AM
| heavy rain | 13 °C 12 °C |
9.7 mm | 5.7 m/s21 km/h southeast |
1016 hPa | 81 % | 9 °C | 99 % | 0% | 10% | 97% | 96% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 14 °C 13 °C |
3.9 mm | 3.5 m/s13 km/h southwest |
1015 hPa | 75 % | 9 °C | 100 % | 0% | 55% | 70% | 99% | |
| 8 PM
2 PM
| rain showers | 13 °C 12 °C |
4.6 mm | 2.1 m/s8 km/h southwest |
1012 hPa | 79 % | 9 °C | 50 % | 0% | 22% | 3% | 35% | |
Avellanosa del Páramo, Spain - information
State: SpainGPS coordinates: 42.4599; -3.8775
Time zone: Europe / Madrid
Something wrong, something missing?
Weather Avellanosa del Páramo, Spain. Weather forecast Avellanosa del Páramo.
Avellanosa del Páramo - weather nearby - bigger cities
Avellanosa del Páramo - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Avellanosa del Páramo is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Avellanosa del Páramo
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:10 am | 9:15 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:12 pm | 14:05 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:39 am | 9:46 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:02 am | 10:23 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:21 am | 11:05 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 8:22 pm | 05/01/2026 6:37 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |