Weather Ascó today
| 17 °C | 16 °C | 12 pm | |
| 20 °C | 19 °C | 3 pm | |
| 19 °C | 17 °C | 5 pm | |
| 14 °C | 13 °C | 10 pm |
sunrise 6:57 am
sunset 8:52 pm
HOURLY
sunset 8:52 pm
Weather forecast Ascó April 29, 2026
During the day morning fog, later morning rain showers, in the afternoon cloudy, in the evening partly cloudy. The highest temperature 20 °C. Total rainfall 5.0 mm. At night cloudy. The lowest temperature 13 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ascó, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h southeast |
1011 hPa | 95 % | 13 °C | 94 % | 0% | 27% | 43% | 85% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h southeast |
1011 hPa | 96 % | 13 °C | 85 % | 3% | 37% | 7% | 73% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h southeast |
1011 hPa | 98 % | 13 °C | 86 % | 15% | 50% | 46% | 52% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h southeast |
1011 hPa | 99 % | 13 °C | 100 % | 17% | 100% | 18% | 48% | |
| 4 AM
10 PM
| fog | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-southeast |
1011 hPa | 99 % | 13 °C | 100 % | 100% | 100% | 21% | 3% | |
| 5 AM
11 PM
| fog | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-southeast |
1011 hPa | 99 % | 13 °C | 100 % | 100% | 100% | 34% | 15% | |
| 6 AM
12 AM
| fog | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h southeast |
1010 hPa | 99 % | 13 °C | 100 % | 99% | 100% | 75% | 50% | |
| 7 AM
1 AM
| fog | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h southeast |
1011 hPa | 99 % | 13 °C | 100 % | 99% | 100% | 25% | 37% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h southeast |
1011 hPa | 97 % | 13 °C | 97 % | 12% | 94% | 35% | 28% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h southeast |
1011 hPa | 88 % | 12 °C | 64 % | 1% | 36% | 39% | 5% | |
| 10 AM
4 AM
| light rain showers | 16 °C 15 °C |
0.2 mm | 6.3 m/s23 km/h southeast |
1011 hPa | 78 % | 12 °C | 60 % | 0% | 18% | 36% | 25% | |
| 11 AM
5 AM
| rain showers | 17 °C 16 °C |
0.4 mm | 6.3 m/s23 km/h southeast |
1012 hPa | 72 % | 11 °C | 68 % | 0% | 15% | 53% | 19% | |
| 12 PM
6 AM
| heavy rain | 17 °C 16 °C |
3.1 mm | 6.8 m/s24 km/h southeast |
1012 hPa | 64 % | 10 °C | 89 % | 0% | 11% | 37% | 79% | |
| 1 PM
7 AM
| heavy rain | 18 °C 17 °C |
1.2 mm | 7.3 m/s26 km/h east-southeast |
1012 hPa | 63 % | 10 °C | 99 % | 0% | 12% | 14% | 98% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h southeast |
1011 hPa | 54 % | 9 °C | 98 % | 0% | 38% | 5% | 97% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h southeast |
1011 hPa | 54 % | 10 °C | 96 % | 0% | 93% | 0% | 57% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h southeast |
1011 hPa | 59 % | 11 °C | 77 % | 0% | 21% | 14% | 65% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h southeast |
1010 hPa | 53 % | 8 °C | 46 % | 0% | 3% | 1% | 43% | |
| 6 PM
12 PM
| partly cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h southeast |
1010 hPa | 48 % | 7 °C | 21 % | 0% | 0% | 6% | 21% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h southeast |
1010 hPa | 49 % | 6 °C | 42 % | 0% | 0% | 0% | 42% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h southeast |
1011 hPa | 55 % | 7 °C | 14 % | 0% | 0% | 3% | 11% | |
| 9 PM
3 PM
| partly cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h southeast |
1012 hPa | 68 % | 8 °C | 21 % | 0% | 0% | 18% | 3% | |
| 10 PM
4 PM
| partly cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h southeast |
1013 hPa | 78 % | 10 °C | 14 % | 0% | 1% | 11% | 2% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h southeast |
1013 hPa | 89 % | 11 °C | 86 % | 0% | 19% | 0% | 83% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h southeast |
1013 hPa | 94 % | 12 °C | 25 % | 0% | 18% | 0% | 10% | |
| 1 AM
7 PM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h southeast |
1013 hPa | 94 % | 12 °C | 13 % | 0% | 12% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southeast |
1013 hPa | 94 % | 12 °C | 13 % | 0% | 12% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southeast |
1013 hPa | 95 % | 12 °C | 34 % | 0% | 33% | 1% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southeast |
1013 hPa | 95 % | 12 °C | 49 % | 0% | 49% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southeast |
1013 hPa | 95 % | 12 °C | 64 % | 0% | 64% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southeast |
1014 hPa | 96 % | 12 °C | 62 % | 0% | 62% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1014 hPa | 96 % | 12 °C | 38 % | 0% | 38% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south |
1015 hPa | 93 % | 12 °C | 30 % | 0% | 30% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| partly cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southeast |
1015 hPa | 82 % | 12 °C | 22 % | 0% | 22% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-southeast |
1016 hPa | 76 % | 13 °C | 11 % | 0% | 11% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1016 hPa | 67 % | 13 °C | 46 % | 0% | 46% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north |
1016 hPa | 62 % | 12 °C | 99 % | 0% | 99% | 8% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1016 hPa | 58 % | 12 °C | 65 % | 0% | 62% | 9% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1015 hPa | 56 % | 12 °C | 15 % | 0% | 9% | 7% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| light rain showers | 23 °C 24 °C |
0.2 mm | 3.4 m/s12 km/h southeast |
1015 hPa | 56 % | 13 °C | 18 % | 0% | 5% | 14% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h southeast |
1015 hPa | 59 % | 13 °C | 32 % | 0% | 11% | 24% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h southeast |
1015 hPa | 62 % | 13 °C | 46 % | 0% | 4% | 31% | 21% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h southeast |
1014 hPa | 65 % | 14 °C | 82 % | 0% | 5% | 16% | 78% | |
| 7 PM
1 PM
| partly cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h southeast |
1015 hPa | 73 % | 14 °C | 35 % | 0% | 10% | 25% | 3% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h southeast |
1016 hPa | 80 % | 14 °C | 42 % | 0% | 28% | 18% | 2% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h southeast |
1016 hPa | 89 % | 14 °C | 85 % | 0% | 81% | 17% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h southeast |
1017 hPa | 91 % | 14 °C | 100 % | 0% | 100% | 15% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h southeast |
1018 hPa | 94 % | 14 °C | 98 % | 0% | 97% | 10% | 0% | |
Something wrong, something missing?
Weather Ascó, Spain. Weather forecast Ascó.
Ascó - weather nearby - bigger cities
Ascó - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ascó is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Ascó
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Ascó
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:57 am | 8:52 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:55 pm | 13:54 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:27 am | 9:23 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:52 am | 9:58 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:13 am | 10:38 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:53 pm | 04/29/2026 5:38 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |