Weather Ascara the day after tomorrow
Weather forecast Ascara April 30, 2026
From morning untill noon rain showers, in the afternoon light rain showers, in the evening partly cloudy. The highest temperature 19 °C. Total rainfall 4.9 mm. At night cloudy. The lowest temperature 11 °C. Total rainfall 0.5 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ascara, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east |
1013 hPa | 72 % | 8 °C | 64 % | 0% | 15% | 19% | 50% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1013 hPa | 75 % | 8 °C | 47 % | 0% | 17% | 30% | 16% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1013 hPa | 76 % | 8 °C | 41 % | 0% | 16% | 33% | 6% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1013 hPa | 79 % | 8 °C | 57 % | 0% | 18% | 33% | 31% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1013 hPa | 80 % | 8 °C | 72 % | 0% | 28% | 17% | 59% | |
| 5 AM
11 PM
| light rain showers | 12 °C 11 °C |
0.2 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
1013 hPa | 81 % | 8 °C | 62 % | 0% | 35% | 23% | 35% | |
| 6 AM
12 AM
| rain showers | 11 °C 10 °C |
0.5 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1014 hPa | 84 % | 8 °C | 82 % | 0% | 59% | 50% | 39% | |
| 7 AM
1 AM
| rain showers | 11 °C 10 °C |
0.5 mm | 1.3 m/s5 km/h northeast |
1015 hPa | 85 % | 9 °C | 75 % | 0% | 59% | 42% | 21% | |
| 8 AM
2 AM
| heavy rain showers | 12 °C 12 °C |
1.1 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1015 hPa | 87 % | 9 °C | 62 % | 0% | 57% | 25% | 12% | |
| 9 AM
3 AM
| rain showers | 12 °C 12 °C |
0.5 mm | 1.9 m/s7 km/h west-southwest |
1016 hPa | 94 % | 11 °C | 84 % | 0% | 71% | 55% | 5% | |
| 10 AM
4 AM
| rain showers | 13 °C 13 °C |
0.7 mm | 2.0 m/s7 km/h southeast |
1016 hPa | 87 % | 11 °C | 83 % | 0% | 56% | 61% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| rain showers | 14 °C 14 °C |
0.3 mm | 2.3 m/s8 km/h southeast |
1016 hPa | 79 % | 10 °C | 38 % | 0% | 32% | 17% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain showers | 15 °C 15 °C |
0.1 mm | 2.3 m/s8 km/h southeast |
1016 hPa | 72 % | 10 °C | 46 % | 0% | 29% | 25% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southeast |
1015 hPa | 66 % | 10 °C | 50 % | 0% | 32% | 28% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
1015 hPa | 56 % | 9 °C | 32 % | 0% | 14% | 21% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| partly cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h southwest |
1015 hPa | 52 % | 8 °C | 27 % | 0% | 3% | 25% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| light rain showers | 18 °C 17 °C |
0.2 mm | 2.6 m/s9 km/h west-southwest |
1014 hPa | 50 % | 8 °C | 35 % | 0% | 9% | 33% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| rain showers | 18 °C 17 °C |
0.3 mm | 2.7 m/s10 km/h west-southwest |
1014 hPa | 50 % | 8 °C | 42 % | 0% | 14% | 39% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| partly cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west |
1014 hPa | 54 % | 8 °C | 31 % | 0% | 16% | 24% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| partly cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-northwest |
1015 hPa | 53 % | 8 °C | 18 % | 0% | 10% | 10% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 17 °C 16 °C |
0.1 mm | 2.0 m/s7 km/h west-southwest |
1015 hPa | 60 % | 9 °C | 2 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.5 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1019 hPa | 72 % | 6 °C | 73 % | 0% | 19% | 32% | 53% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain showers | 11 °C 10 °C |
0.7 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1019 hPa | 87 % | 8 °C | 85 % | 0% | 4% | 0% | 85% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 20 °C 20 °C |
2.6 mm | 3.1 m/s11 km/h south |
1019 hPa | 56 % | 10 °C | 99 % | 0% | 53% | 99% | 92% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.2 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1019 hPa | 72 % | 10 °C | 64 % | 0% | 32% | 52% | 14% | |
Ascara, Spain - information
State: SpainGPS coordinates: 42.5684; -0.6537
Time zone: Europe / Madrid
Something wrong, something missing?
Weather Ascara, Spain. Weather forecast Ascara.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ascara is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ascara
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:58 am | 9:01 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:59 pm | 14:03 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:27 am | 9:33 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:50 am | 10:09 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:09 am | 10:51 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 7:04 pm | 04/30/2026 6:01 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |