Weather Argayo today
| 12 °C | 11 °C | 9 am | |
| 18 °C | 18 °C | 12 pm | |
| 13 °C | 13 °C | 3 pm | |
| 13 °C | 13 °C | 9 pm |
sunrise 7:24 am
sunset 9:23 pm
HOURLY
sunset 9:23 pm
Weather forecast Argayo April 28, 2026
During the day morning fog, later morning rain, in the afternoon initially rain, later fog. The highest temperature 18 °C. Total rainfall 9.2 mm. At night the lowest temperature 9 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Argayo, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| fog | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1016 hPa | 94 % | 10 °C | 80 % | 29% | 57% | 56% | 6% | |
| 1 AM
7 PM
| fog | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-southeast |
1016 hPa | 97 % | 10 °C | 92 % | 49% | 90% | 14% | 23% | |
| 2 AM
8 PM
| fog | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-southeast |
1016 hPa | 99 % | 10 °C | 98 % | 80% | 96% | 12% | 51% | |
| 3 AM
9 PM
| fog | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1016 hPa | 99 % | 9 °C | 100 % | 88% | 100% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| fog | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1015 hPa | 99 % | 9 °C | 100 % | 85% | 100% | 0% | 35% | |
| 5 AM
11 PM
| fog | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1014 hPa | 99 % | 9 °C | 100 % | 94% | 100% | 1% | 44% | |
| 6 AM
12 AM
| fog | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1014 hPa | 99 % | 9 °C | 100 % | 83% | 100% | 29% | 55% | |
| 7 AM
1 AM
| fog | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1014 hPa | 99 % | 9 °C | 100 % | 93% | 100% | 45% | 58% | |
| 8 AM
2 AM
| fog | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1013 hPa | 99 % | 9 °C | 100 % | 82% | 99% | 64% | 84% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1013 hPa | 94 % | 10 °C | 100 % | 2% | 28% | 94% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-southeast |
1013 hPa | 79 % | 10 °C | 98 % | 0% | 0% | 90% | 97% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1013 hPa | 69 % | 10 °C | 83 % | 0% | 6% | 67% | 49% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain | 18 °C 18 °C |
0.2 mm | 1.6 m/s6 km/h southeast |
1012 hPa | 64 % | 10 °C | 94 % | 0% | 15% | 64% | 83% | |
| 1 PM
7 AM
| heavy rain | 18 °C 18 °C |
3.6 mm | 1.7 m/s6 km/h east |
1011 hPa | 61 % | 11 °C | 99 % | 0% | 96% | 48% | 74% | |
| 2 PM
8 AM
| heavy rain | 15 °C 15 °C |
3.3 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1012 hPa | 73 % | 10 °C | 98 % | 0% | 83% | 54% | 90% | |
| 3 PM
9 AM
| light rain | 13 °C 13 °C |
0.2 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1013 hPa | 88 % | 11 °C | 100 % | 0% | 28% | 85% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.2 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1011 hPa | 81 % | 11 °C | 100 % | 0% | 3% | 92% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| light rain showers | 15 °C 15 °C |
0.2 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1010 hPa | 77 % | 11 °C | 83 % | 0% | 19% | 39% | 75% | |
| 6 PM
12 PM
| heavy rain | 16 °C 16 °C |
1.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1009 hPa | 66 % | 10 °C | 100 % | 0% | 9% | 32% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1010 hPa | 73 % | 10 °C | 100 % | 0% | 31% | 45% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.1 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1010 hPa | 78 % | 10 °C | 100 % | 0% | 19% | 96% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.3 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
1010 hPa | 88 % | 11 °C | 100 % | 3% | 54% | 78% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
1010 hPa | 95 % | 11 °C | 100 % | 11% | 94% | 93% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| fog | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1011 hPa | 94 % | 10 °C | 100 % | 40% | 85% | 99% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| fog | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
1011 hPa | 96 % | 10 °C | 100 % | 71% | 85% | 81% | 99% | |
| 1 AM
7 PM
| fog | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1010 hPa | 98 % | 9 °C | 100 % | 71% | 78% | 82% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| fog | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east |
1009 hPa | 99 % | 8 °C | 100 % | 75% | 79% | 91% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| fog | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east |
1009 hPa | 98 % | 8 °C | 100 % | 74% | 82% | 35% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| fog | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1008 hPa | 97 % | 8 °C | 100 % | 64% | 71% | 45% | 100% | |
| 5 AM
11 PM
| fog | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1007 hPa | 98 % | 8 °C | 100 % | 48% | 85% | 63% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| fog | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-southeast |
1007 hPa | 98 % | 8 °C | 100 % | 40% | 96% | 74% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-southeast |
1007 hPa | 98 % | 8 °C | 100 % | 3% | 96% | 83% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1007 hPa | 97 % | 9 °C | 100 % | 6% | 96% | 99% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.4 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1007 hPa | 93 % | 9 °C | 100 % | 21% | 94% | 100% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| rain | 11 °C 11 °C |
0.7 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1007 hPa | 91 % | 9 °C | 100 % | 0% | 88% | 96% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| heavy rain | 11 °C 11 °C |
1.2 mm | 2.1 m/s8 km/h southeast |
1007 hPa | 96 % | 10 °C | 100 % | 0% | 60% | 100% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| heavy rain | 11 °C 11 °C |
1.1 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1006 hPa | 97 % | 10 °C | 100 % | 0% | 52% | 100% | 97% | |
| 1 PM
7 AM
| rain | 11 °C 11 °C |
0.7 mm | 1.9 m/s7 km/h southeast |
1007 hPa | 97 % | 10 °C | 100 % | 0% | 95% | 100% | 98% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.2 mm | 1.6 m/s6 km/h southeast |
1006 hPa | 91 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 99% | 98% | |
| 3 PM
9 AM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.7 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1006 hPa | 87 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 71% | 97% | |
| 4 PM
10 AM
| heavy rain | 13 °C 12 °C |
2.5 mm | 2.6 m/s9 km/h southwest |
1005 hPa | 81 % | 10 °C | 100 % | 0% | 94% | 78% | 96% | |
| 5 PM
11 AM
| rain showers | 12 °C 12 °C |
0.3 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southwest |
1006 hPa | 85 % | 9 °C | 69 % | 0% | 34% | 12% | 50% | |
| 6 PM
12 PM
| heavy rain showers | 14 °C 13 °C |
1.2 mm | 3.0 m/s11 km/h southwest |
1005 hPa | 75 % | 9 °C | 84 % | 0% | 51% | 26% | 64% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southwest |
1006 hPa | 81 % | 9 °C | 100 % | 0% | 43% | 89% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-southwest |
1007 hPa | 87 % | 9 °C | 100 % | 0% | 27% | 68% | 99% | |
| 9 PM
3 PM
| light rain | 11 °C 11 °C |
0.2 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southwest |
1007 hPa | 92 % | 9 °C | 100 % | 0% | 31% | 28% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| light rain | 10 °C 10 °C |
0.1 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southeast |
1008 hPa | 94 % | 8 °C | 98 % | 0% | 67% | 64% | 91% | |
| 11 PM
5 PM
| rain | 9 °C 8 °C |
0.7 mm | 1.2 m/s4 km/h south |
1009 hPa | 97 % | 8 °C | 100 % | 0% | 84% | 95% | 100% | |
Argayo, Spain - information
State: SpainGPS coordinates: 42.8113; -6.5759
Time zone: Europe / Madrid
Something wrong, something missing?
Weather Argayo, Spain. Weather forecast Argayo.
Argayo - weather nearby - bigger cities
Argayo - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Argayo is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Argayo
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Argayo
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:24 am | 9:23 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:23 pm | 13:59 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:53 am | 9:54 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:16 am | 10:31 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:36 am | 11:12 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 5:18 pm | 04/28/2026 5:46 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |