Weather Ardón the day after tomorrow
Weather forecast Ardón May 1, 2026
During the day cloudy, in the afternoon initially cloudy, later overcast. The highest temperature 19 °C. Total rainfall 0.2 mm. At night light rain. The lowest temperature 7 °C. Total rainfall 0.6 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ardón, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1017 hPa | 81 % | 7 °C | 100 % | 0% | 11% | 57% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1018 hPa | 82 % | 7 °C | 100 % | 0% | 7% | 1% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1018 hPa | 85 % | 6 °C | 100 % | 0% | 2% | 7% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1018 hPa | 87 % | 6 °C | 100 % | 0% | 4% | 3% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1018 hPa | 89 % | 6 °C | 100 % | 0% | 3% | 0% | 100% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1018 hPa | 91 % | 6 °C | 98 % | 0% | 7% | 0% | 98% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1018 hPa | 90 % | 6 °C | 39 % | 0% | 9% | 0% | 33% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1018 hPa | 90 % | 5 °C | 8 % | 0% | 2% | 0% | 6% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1018 hPa | 89 % | 5 °C | 75 % | 0% | 2% | 0% | 75% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northeast |
1018 hPa | 81 % | 7 °C | 97 % | 0% | 2% | 0% | 96% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east |
1019 hPa | 74 % | 8 °C | 68 % | 0% | 1% | 0% | 68% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1018 hPa | 70 % | 9 °C | 55 % | 0% | 10% | 10% | 48% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southeast |
1018 hPa | 66 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
1018 hPa | 59 % | 9 °C | 100 % | 0% | 7% | 28% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south |
1017 hPa | 55 % | 8 °C | 100 % | 0% | 3% | 27% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south |
1017 hPa | 51 % | 8 °C | 98 % | 0% | 3% | 19% | 98% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south |
1016 hPa | 45 % | 6 °C | 43 % | 0% | 0% | 25% | 26% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southwest |
1015 hPa | 43 % | 6 °C | 21 % | 0% | 2% | 14% | 7% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southwest |
1015 hPa | 43 % | 6 °C | 74 % | 0% | 3% | 28% | 64% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southwest |
1015 hPa | 44 % | 6 °C | 72 % | 0% | 3% | 29% | 62% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south |
1015 hPa | 51 % | 7 °C | 81 % | 0% | 3% | 45% | 75% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| light rain | 11 °C 10 °C |
0.6 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1017 hPa | 76 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 9 °C 8 °C |
3.2 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1016 hPa | 92 % | 8 °C | 100 % | 0% | 36% | 96% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| heavy rain showers | 13 °C 12 °C |
6.4 mm | 3.1 m/s11 km/h south |
1015 hPa | 69 % | 7 °C | 72 % | 0% | 67% | 29% | 15% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1013 hPa | 75 % | 7 °C | 97 % | 0% | 20% | 51% | 96% | |
Ardón, Spain - information
State: SpainGPS coordinates: 42.4363; -5.5605
Time zone: Europe / Madrid
Something wrong, something missing?
Weather Ardón, Spain. Weather forecast Ardón.
Ardón - weather nearby - bigger cities
Ardón - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ardón is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ardón
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:17 am | 9:22 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:19 pm | 14:05 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:45 am | 9:53 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:09 am | 10:30 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:28 am | 11:11 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 8:29 pm | 05/01/2026 6:44 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |