Weather Antoñana today
Weather forecast Antoñana April 28, 2026
During the day morning cloudy, later morning clear, in the afternoon overcast. The highest temperature 24 °C. At night overcast. The lowest temperature 12 °C. Total rainfall 0.5 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Antoñana, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h southeast |
1015 hPa | 39 % | 0 °C | 77 % | 0% | 0% | 0% | 77% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-southeast |
1014 hPa | 31 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-southeast |
1012 hPa | 30 % | 3 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northeast |
1010 hPa | 61 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 13 °C 14 °C |
0.5 mm | 1.4 m/s5 km/h northwest |
1011 hPa | 100 % | 12 °C | 94 % | 0% | 94% | 2% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.5 mm | 3.1 m/s11 km/h northwest |
1010 hPa | 95 % | 11 °C | 100 % | 0% | 15% | 71% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northwest |
1012 hPa | 73 % | 11 °C | 97 % | 0% | 65% | 0% | 95% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h north-northwest |
1012 hPa | 71 % | 8 °C | 20 % | 0% | 0% | 8% | 13% | |
Antoñana, Spain - information
State: SpainGPS coordinates: 42.6934; -2.3962
Time zone: Europe / Madrid
Altitude: 605 m
The administrative part:
- Basque Country, Vitoria-Gasteiz
- Araba / Álava, Vitoria-Gasteiz
Something wrong, something missing?
Weather Antoñana, Spain. Weather forecast Antoñana.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Antoñana is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Antoñana
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Antoñana
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:08 am | 9:06 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:07 pm | 13:58 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:37 am | 9:37 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6 am | 10:14 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:20 am | 10:55 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 5 pm | 04/28/2026 5:29 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |