Weather Aldeaseca de Alba today
| 18 °C | 16 °C | 4 pm | |
| 16 °C | 15 °C | 6 pm | |
| 14 °C | 13 °C | 8 pm | |
| 12 °C | 11 °C | 10 pm |
sunrise 7:22 am
sunset 9:16 pm
HOURLY
sunset 9:16 pm
Weather forecast Aldeaseca de Alba April 29, 2026
Afternoon in the afternoon rain showers, in the evening partly cloudy. The highest temperature 18 °C. Total rainfall 1.5 mm. At night clear. The lowest temperature 11 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Aldeaseca de Alba, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 10 AM
4 AM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.2 mm | 4.6 m/s17 km/h southwest |
1007 hPa | 84 % | 11 °C | 98 % | 0% | 71% | 96% | 38% | |
| 11 AM
5 AM
| rain showers | 15 °C 15 °C |
0.5 mm | 4.3 m/s15 km/h southwest |
1007 hPa | 79 % | 11 °C | 84 % | 0% | 38% | 73% | 21% | |
| 12 PM
6 AM
| heavy rain | 16 °C 15 °C |
3.0 mm | 5.8 m/s21 km/h southwest |
1006 hPa | 66 % | 10 °C | 94 % | 0% | 59% | 64% | 77% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h southwest |
1007 hPa | 81 % | 10 °C | 68 % | 0% | 15% | 23% | 55% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h southwest |
1006 hPa | 73 % | 11 °C | 58 % | 0% | 37% | 10% | 26% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h southwest |
1006 hPa | 64 % | 11 °C | 80 % | 0% | 39% | 13% | 64% | |
| 4 PM
10 AM
| light rain showers | 18 °C 16 °C |
0.2 mm | 6.8 m/s24 km/h south-southwest |
1006 hPa | 56 % | 9 °C | 65 % | 0% | 15% | 18% | 54% | |
| 5 PM
11 AM
| rain showers | 17 °C 15 °C |
0.5 mm | 6.6 m/s24 km/h southwest |
1006 hPa | 59 % | 8 °C | 68 % | 0% | 34% | 16% | 48% | |
| 6 PM
12 PM
| rain showers | 16 °C 15 °C |
0.6 mm | 5.4 m/s19 km/h southwest |
1007 hPa | 67 % | 10 °C | 45 % | 0% | 10% | 14% | 32% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h southwest |
1007 hPa | 68 % | 9 °C | 95 % | 0% | 13% | 51% | 93% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h south-southwest |
1007 hPa | 70 % | 9 °C | 43 % | 0% | 0% | 23% | 38% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south-southwest |
1009 hPa | 74 % | 8 °C | 64 % | 0% | 4% | 51% | 50% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h southwest |
1010 hPa | 82 % | 8 °C | 59 % | 0% | 16% | 41% | 39% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h southwest |
1012 hPa | 88 % | 9 °C | 3 % | 0% | 1% | 1% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southwest |
1012 hPa | 94 % | 8 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southwest |
1013 hPa | 95 % | 8 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southwest |
1013 hPa | 94 % | 7 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1014 hPa | 95 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1014 hPa | 95 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1014 hPa | 96 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
1015 hPa | 96 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southwest |
1015 hPa | 96 % | 6 °C | 10 % | 0% | 10% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southwest |
1016 hPa | 96 % | 7 °C | 21 % | 0% | 21% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southwest |
1017 hPa | 92 % | 8 °C | 53 % | 0% | 53% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west-southwest |
1017 hPa | 81 % | 8 °C | 56 % | 0% | 56% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-southwest |
1017 hPa | 70 % | 7 °C | 92 % | 0% | 92% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1017 hPa | 61 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 4% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southwest |
1016 hPa | 55 % | 6 °C | 98 % | 0% | 97% | 0% | 32% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southwest |
1016 hPa | 49 % | 6 °C | 56 % | 0% | 53% | 3% | 5% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southwest |
1015 hPa | 44 % | 6 °C | 70 % | 0% | 14% | 66% | 2% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southwest |
1015 hPa | 42 % | 6 °C | 71 % | 0% | 0% | 64% | 18% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west |
1014 hPa | 40 % | 5 °C | 57 % | 0% | 0% | 28% | 39% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northwest |
1014 hPa | 40 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 65% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1014 hPa | 45 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 68% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1015 hPa | 52 % | 7 °C | 100 % | 0% | 13% | 14% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-northwest |
1015 hPa | 63 % | 8 °C | 99 % | 0% | 17% | 12% | 99% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-northwest |
1016 hPa | 69 % | 8 °C | 100 % | 0% | 13% | 7% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1017 hPa | 73 % | 8 °C | 100 % | 0% | 18% | 29% | 100% | |
Aldeaseca de Alba, Spain - information
State: SpainGPS coordinates: 40.8191; -5.4470
Time zone: Europe / Madrid
Population: 104
Altitude: 862 m
The administrative part:
- Castille and León, Valladolid
- Salamanca, Salamanca
Something wrong, something missing?
Weather Aldeaseca de Alba, Spain. Weather forecast Aldeaseca de Alba.
Aldeaseca de Alba - weather nearby - bigger cities
Aldeaseca de Alba - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Aldeaseca de Alba is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Aldeaseca de Alba
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Aldeaseca de Alba
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:22 am | 9:16 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:19 pm | 13:53 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:52 am | 9:46 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:17 am | 10:21 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:38 am | 11 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 6:18 pm | 04/29/2026 6:02 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |