Weather Alcalá de la Jovada long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Alcalá de la Jovada for ten days.
Sunday, May 3
18 / 16°C
| 4.8 mm | 6 km/h |
| 16 °C | 17 °C | 2 am | |
| 16 °C | 18 °C | 8 am | |
| 18 °C | 20 °C | 2 pm | |
| 17 °C | 19 °C | 8 pm |
sunrise 7:00 am
sunset 8:55 pm
HOURLY
sunset 8:55 pm
|
|
|
|
Weather forecast Alcalá de la Jovada, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.5 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1014 hPa | 97 % | 15 °C | 100 % | 0% | 73% | 12% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 16 °C 17 °C |
2.9 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northwest |
1012 hPa | 95 % | 15 °C | 100 % | 0% | 78% | 42% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 18 °C 19 °C |
0.9 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1012 hPa | 83 % | 15 °C | 97 % | 0% | 70% | 9% | 82% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain | 17 °C 18 °C |
0.5 mm | 1.7 m/s6 km/h east |
1009 hPa | 89 % | 15 °C | 88 % | 0% | 15% | 6% | 85% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-northwest |
1011 hPa | 96 % | 15 °C | 100 % | 0% | 53% | 10% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.3 mm | 1.4 m/s5 km/h west |
1010 hPa | 95 % | 14 °C | 100 % | 0% | 82% | 0% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.3 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1010 hPa | 87 % | 15 °C | 100 % | 0% | 47% | 51% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-southwest |
1009 hPa | 83 % | 15 °C | 56 % | 0% | 35% | 23% | 24% | |
Alcalá de la Jovada, Spain - information
State: SpainGPS coordinates: 38.7948; -0.2514
Time zone: Europe / Madrid
Something wrong, something missing?
Weather Alcalá de la Jovada, Spain. Weather forecast Alcalá de la Jovada.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Alcalá de la Jovada is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Alcalá de la Jovada
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7 am | 8:55 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:57 pm | 13:54 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:31 am | 9:24 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:57 am | 9:59 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:19 am | 10:37 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 10:05 pm | 05/03/2026 7:32 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |