Weather Radvaň nad Dunajom long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Radvaň nad Dunajom for ten days.
Sunday, May 3
23 / 11°C
| 0.0 mm | 11 km/h |
| 10 °C | 9 °C | 2 am | |
| 15 °C | 14 °C | 8 am | |
| 23 °C | 21 °C | 2 pm | |
| 18 °C | 16 °C | 8 pm |
sunrise 5:25 am
sunset 8:01 pm
HOURLY
sunset 8:01 pm
|
|
|
|
Weather forecast Radvaň nad Dunajom, Slovakia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southwest |
1022 hPa | 61 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-southeast |
1021 hPa | 50 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southwest |
1019 hPa | 24 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1017 hPa | 35 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south |
1018 hPa | 57 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southeast |
1018 hPa | 53 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southwest |
1016 hPa | 24 % | 3 °C | 87 % | 0% | 0% | 0% | 87% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1014 hPa | 36 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
Radvaň nad Dunajom, Slovakia - information
State: SlovakiaGPS coordinates: 47.7469; 18.3661
Time zone: Europe / Bratislava
Population: 400
Altitude: 112 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Radvaň nad Dunajom, Slovakia. Weather forecast Radvaň nad Dunajom.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Radvaň nad Dunajom is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Long-term statistical averages
| average | min. | max. | precipit… days |
|
|---|---|---|---|---|
| January | -0.6 °C | -3.7 °C | 2.5 °C | 6 |
| February | 1.3 °C | -2.3 °C | 5.5 °C | 5 |
| March | 5.7 °C | 1.3 °C | 11.1 °C | 5 |
| April | 10.6 °C | 5.1 °C | 16.5 °C | 6 |
| May | 16.0 °C | 10.0 °C | 22.0 °C | 8 |
| June | 18.8 °C | 12.8 °C | 24.8 °C | 8 |
| July | 20.5 °C | 14.3 °C | 27.0 °C | 7 |
| August | 20.1 °C | 14.1 °C | 27.0 °C | 6 |
| September | 15.4 °C | 10.3 °C | 22.1 °C | 5 |
| October | 10.1 °C | 5.7 °C | 15.9 °C | 5 |
| November | 4.4 °C | 1.3 °C | 8.0 °C | 7 |
| December | 0.9 °C | -1.8 °C | 3.7 °C | 7 |
Astronomical information Radvaň nad Dunajom
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:25 am | 8:01 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:43 pm | 14:36 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:50 am | 8:37 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:07 am | 9:20 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:16 am | 10:12 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 9:22 pm | 05/03/2026 5:40 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |