Weather Prašnica the day after tomorrow
| 10 °C | 7 °C | 9 am | |
| 14 °C | 11 °C | 12 pm | |
| 16 °C | 13 °C | 3 pm | |
| 10 °C | 8 °C | 9 pm |
sunrise 5:22 am
sunset 7:59 pm
HOURLY
sunset 7:59 pm
Weather forecast Prašnica May 1, 2026
During the day morning clear, later morning cloudy, in the afternoon initially cloudy, later partly cloudy, in the evening initially partly cloudy, later clear. The highest temperature 16 °C. At night the lowest temperature 1 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Prašnica, Slovakia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1028 hPa | 49 % | -4 °C | 53 % | 0% | 0% | 35% | 26% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1028 hPa | 48 % | -5 °C | 44 % | 0% | 0% | 25% | 25% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
1028 hPa | 47 % | -6 °C | 12 % | 0% | 0% | 8% | 3% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north |
1028 hPa | 54 % | -5 °C | 6 % | 0% | 0% | 4% | 1% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
1028 hPa | 57 % | -5 °C | 6 % | 0% | 3% | 5% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north |
1028 hPa | 61 % | -5 °C | 7 % | 0% | 5% | 7% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north |
1029 hPa | 64 % | -4 °C | 10 % | 0% | 3% | 10% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| partly cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north |
1029 hPa | 61 % | -2 °C | 18 % | 0% | 10% | 12% | 2% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southeast |
1029 hPa | 52 % | -1 °C | 20 % | 0% | 11% | 16% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| partly cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1028 hPa | 47 % | 0 °C | 32 % | 0% | 9% | 29% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northeast |
1028 hPa | 44 % | 0 °C | 87 % | 0% | 68% | 85% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1027 hPa | 44 % | 0 °C | 93 % | 0% | 93% | 78% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northeast |
1027 hPa | 41 % | 0 °C | 66 % | 0% | 64% | 48% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northeast |
1027 hPa | 39 % | 0 °C | 67 % | 0% | 57% | 60% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northeast |
1026 hPa | 34 % | 0 °C | 75 % | 0% | 1% | 75% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northeast |
1025 hPa | 33 % | 0 °C | 54 % | 0% | 4% | 53% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northeast |
1025 hPa | 34 % | 0 °C | 53 % | 0% | 10% | 53% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northeast |
1025 hPa | 37 % | 1 °C | 51 % | 0% | 20% | 48% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| partly cloudy | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northeast |
1025 hPa | 43 % | 2 °C | 23 % | 0% | 11% | 12% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north |
1025 hPa | 47 % | 2 °C | 8 % | 0% | 5% | 3% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northeast |
1026 hPa | 55 % | 2 °C | 14 % | 0% | 5% | 9% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north |
1026 hPa | 63 % | 3 °C | 10 % | 0% | 1% | 8% | 2% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1026 hPa | 68 % | 2 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1027 hPa | 73 % | 2 °C | 11 % | 0% | 7% | 10% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north |
1027 hPa | 76 % | 2 °C | 13 % | 0% | 10% | 10% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north |
1027 hPa | 79 % | 2 °C | 10 % | 0% | 9% | 7% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north |
1027 hPa | 82 % | 2 °C | 3 % | 0% | 2% | 1% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h northeast |
1026 hPa | 63 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west |
1022 hPa | 33 % | 3 °C | 16 % | 0% | 0% | 15% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1021 hPa | 46 % | 4 °C | 23 % | 0% | 0% | 6% | 18% | |
Prašnica, Slovakia - information
State: SlovakiaGPS coordinates: 48.8746; 19.1336
Time zone: Europe / Bratislava
Something wrong, something missing?
Weather Prašnica, Slovakia. Weather forecast Prašnica.
Prašnica - weather nearby - bigger cities
Prašnica - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Prašnica is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Prašnica
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:22 am | 7:59 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:40 pm | 14:36 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:46 am | 8:35 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:02 am | 9:19 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:10 am | 10:12 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:01 pm | 05/01/2026 4:46 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |