Weather Podskalka, Banskobystrický kraj weekend
Weather forecast for Podskalka, Banskobystrický kraj for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day morning clear, in the afternoon initially clear, later partly cloudy, in the evening initially partly cloudy, later clear. Sunday during the day clear.
Friday, May 1
16 / 3°C
| 0.0 mm | 16 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Podskalka, Banskobystrický kraj, Slovakia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| partly cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-northwest |
1028 hPa | 52 % | -4 °C | 32 % | 0% | 1% | 19% | 15% | |
| 1 AM
7 PM
| partly cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1028 hPa | 56 % | -3 °C | 36 % | 0% | 0% | 25% | 14% | |
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-northwest |
1028 hPa | 58 % | -3 °C | 22 % | 0% | 0% | 21% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| partly cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-northwest |
1029 hPa | 60 % | -3 °C | 28 % | 0% | 0% | 27% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northwest |
1029 hPa | 60 % | -3 °C | 46 % | 0% | 0% | 46% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northwest |
1029 hPa | 61 % | -4 °C | 61 % | 0% | 0% | 61% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southeast |
1029 hPa | 63 % | -3 °C | 100 % | 0% | 1% | 100% | 1% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southeast |
1029 hPa | 53 % | -3 °C | 100 % | 0% | 4% | 100% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southeast |
1029 hPa | 51 % | -3 °C | 89 % | 0% | 41% | 89% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1029 hPa | 43 % | -2 °C | 84 % | 0% | 56% | 82% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1028 hPa | 43 % | 0 °C | 2 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northeast |
1028 hPa | 39 % | 0 °C | 73 % | 0% | 71% | 53% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north |
1027 hPa | 39 % | 1 °C | 81 % | 0% | 67% | 79% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northeast |
1027 hPa | 37 % | 1 °C | 63 % | 0% | 14% | 63% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northeast |
1026 hPa | 36 % | 1 °C | 97 % | 0% | 14% | 97% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northeast |
1026 hPa | 47 % | 1 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h east |
1028 hPa | 74 % | 0 °C | 5 % | 0% | 3% | 4% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h south-southeast |
1027 hPa | 57 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southwest |
1022 hPa | 33 % | 2 °C | 16 % | 0% | 0% | 16% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southwest |
1020 hPa | 45 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Podskalka, Banskobystrický kraj, Slovakia - information
State: SlovakiaGPS coordinates: 48.4624; 19.1450
Time zone: Europe / Bratislava
Something wrong, something missing?
Weather Podskalka, Banskobystrický kraj, Slovakia. Weather forecast Podskalka, Banskobystrický kraj.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Podskalka, Banskobystrický kraj is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Podskalka, Banskobystrický kraj
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:24 am | 7:57 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:40 pm | 14:33 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:48 am | 8:33 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:04 am | 9:17 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:13 am | 10:09 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7 pm | 05/01/2026 4:47 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |