Weather Pochabany the day after tomorrow
Weather forecast Pochabany April 30, 2026
During the day morning clear, in the afternoon initially clear, later cloudy, in the evening initially cloudy, later partly cloudy. The highest temperature 13 °C. At night overcast. The lowest temperature 4 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Pochabany, Slovakia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 4 °C 0 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northeast |
1029 hPa | 43 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 3 °C -1 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north |
1029 hPa | 47 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 2 °C -2 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north |
1029 hPa | 51 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1029 hPa | 54 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1029 hPa | 56 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north |
1030 hPa | 57 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1030 hPa | 57 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1030 hPa | 56 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1030 hPa | 49 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1030 hPa | 42 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northeast |
1030 hPa | 36 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1029 hPa | 31 % | -6 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1029 hPa | 29 % | -6 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 6% | |
| 1 PM
7 AM
| partly cloudy | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1028 hPa | 29 % | -5 °C | 30 % | 0% | 0% | 1% | 28% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north |
1028 hPa | 28 % | -5 °C | 30 % | 0% | 0% | 0% | 30% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north |
1027 hPa | 29 % | -4 °C | 56 % | 0% | 0% | 0% | 56% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north |
1026 hPa | 29 % | -4 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north |
1026 hPa | 29 % | -4 °C | 21 % | 0% | 0% | 3% | 21% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north |
1026 hPa | 30 % | -5 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north |
1026 hPa | 33 % | -4 °C | 47 % | 0% | 0% | 0% | 47% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1026 hPa | 34 % | -5 °C | 21 % | 0% | 0% | 21% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northwest |
1028 hPa | 46 % | -6 °C | 97 % | 0% | 0% | 97% | 2% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h northwest |
1028 hPa | 49 % | -2 °C | 92 % | 0% | 4% | 92% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
1025 hPa | 40 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1024 hPa | 53 % | 3 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
Pochabany, Slovakia - information
State: SlovakiaGPS coordinates: 48.6907; 18.1436
Time zone: Europe / Bratislava
Something wrong, something missing?
Weather Pochabany, Slovakia. Weather forecast Pochabany.
Pochabany - weather nearby - bigger cities
Pochabany - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Pochabany is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Pochabany
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:29 am | 8:01 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:44 pm | 14:32 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:53 am | 8:37 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:09 am | 9:20 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:18 am | 10:12 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 5:54 pm | 04/30/2026 4:34 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |