Weather Pagaňovce long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Pagaňovce for ten days.
Thursday, Apr 30
13 / 0°C
| 0.0 mm | 16 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Pagaňovce, Slovakia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 3 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northeast |
1030 hPa | 46 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1030 hPa | 52 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1031 hPa | 58 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1031 hPa | 64 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1031 hPa | 69 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1031 hPa | 70 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-northeast |
1031 hPa | 69 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1031 hPa | 64 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1031 hPa | 50 % | -4 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 9 AM
3 AM
| partly cloudy | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h northeast |
1031 hPa | 41 % | -5 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 10 AM
4 AM
| partly cloudy | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h northeast |
1031 hPa | 37 % | -5 °C | 32 % | 0% | 0% | 10% | 31% | |
| 11 AM
5 AM
| partly cloudy | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h northeast |
1030 hPa | 34 % | -5 °C | 29 % | 0% | 0% | 29% | 1% | |
| 12 PM
6 AM
| partly cloudy | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h northeast |
1030 hPa | 32 % | -5 °C | 20 % | 0% | 0% | 19% | 1% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h northeast |
1029 hPa | 31 % | -4 °C | 40 % | 0% | 0% | 10% | 32% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h northeast |
1029 hPa | 30 % | -4 °C | 97 % | 0% | 4% | 25% | 96% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northeast |
1028 hPa | 29 % | -4 °C | 81 % | 0% | 3% | 6% | 79% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h northeast |
1028 hPa | 29 % | -4 °C | 3 % | 0% | 1% | 2% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northeast |
1027 hPa | 29 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northeast |
1027 hPa | 32 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| partly cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northeast |
1027 hPa | 36 % | -3 °C | 32 % | 0% | 0% | 0% | 32% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northeast |
1028 hPa | 40 % | -3 °C | 84 % | 0% | 0% | 0% | 84% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northeast |
1028 hPa | 46 % | -3 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1028 hPa | 56 % | -1 °C | 82 % | 0% | 0% | 0% | 82% | |
| 11 PM
5 PM
| partly cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northeast |
1029 hPa | 57 % | -2 °C | 29 % | 0% | 0% | 4% | 26% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1029 hPa | 56 % | -2 °C | 55 % | 0% | 3% | 43% | 19% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1029 hPa | 54 % | -3 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1029 hPa | 58 % | -3 °C | 65 % | 0% | 0% | 65% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1029 hPa | 59 % | -3 °C | 96 % | 0% | 2% | 96% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1029 hPa | 58 % | -2 °C | 100 % | 0% | 2% | 100% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east |
1029 hPa | 58 % | -2 °C | 100 % | 0% | 71% | 100% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1029 hPa | 58 % | -1 °C | 99 % | 0% | 31% | 99% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1029 hPa | 56 % | -1 °C | 75 % | 0% | 6% | 75% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1029 hPa | 48 % | -1 °C | 12 % | 0% | 0% | 12% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| partly cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-northeast |
1029 hPa | 48 % | 0 °C | 32 % | 0% | 0% | 32% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| partly cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1029 hPa | 45 % | 1 °C | 31 % | 0% | 1% | 30% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northeast |
1028 hPa | 39 % | 1 °C | 68 % | 0% | 46% | 64% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northeast |
1027 hPa | 36 % | 1 °C | 99 % | 0% | 14% | 99% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1027 hPa | 37 % | 2 °C | 100 % | 0% | 2% | 100% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northeast |
1026 hPa | 36 % | 2 °C | 97 % | 0% | 0% | 97% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1026 hPa | 47 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Pagaňovce, Slovakia - information
State: SlovakiaGPS coordinates: 49.2253; 18.3292
Time zone: Europe / Bratislava
Something wrong, something missing?
Weather Pagaňovce, Slovakia. Weather forecast Pagaňovce.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Pagaňovce is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Pagaňovce
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:26 am | 8:01 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:43 pm | 14:34 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:50 am | 8:38 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:06 am | 9:22 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:13 am | 10:16 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 5:54 pm | 04/30/2026 4:32 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |