Weather Okres Žilina long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Okres Žilina for ten days.
Monday, May 4
24 / 9°C
| 0.0 mm | 14 km/h |
| 9 °C | 7 °C | 2 am | |
| 15 °C | 14 °C | 8 am | |
| 23 °C | 21 °C | 2 pm | |
| 17 °C | 16 °C | 8 pm |
sunrise 5:18 am
sunset 8:06 pm
HOURLY
sunset 8:06 pm
|
|
|
|
Weather forecast Okres Žilina, Slovakia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southeast |
1017 hPa | 78 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southeast |
1017 hPa | 62 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southwest |
1016 hPa | 28 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south |
1015 hPa | 48 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1016 hPa | 69 % | 5 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-southeast |
1015 hPa | 61 % | 8 °C | 99 % | 0% | 0% | 51% | 99% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south |
1013 hPa | 28 % | 4 °C | 46 % | 0% | 0% | 0% | 46% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southeast |
1011 hPa | 38 % | 4 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 9% | |
Okres Žilina, Slovakia - information
State: SlovakiaGPS coordinates: 49.2230; 18.7404
Time zone: Europe / Bratislava
Something wrong, something missing?
Weather Okres Žilina, Slovakia. Weather forecast Okres Žilina.
Okres Žilina - weather nearby - bigger cities
Okres Žilina - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Okres Žilina is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Long-term statistical averages
| average | min. | max. | precipit… days |
|
|---|---|---|---|---|
| January | -4.6 °C | -9.2 °C | -0.5 °C | 12 |
| February | -3.8 °C | -8.7 °C | 1.2 °C | 11 |
| March | -0.5 °C | -5.4 °C | 5.1 °C | 12 |
| April | 4.0 °C | -1.2 °C | 10.0 °C | 11 |
| May | 10.0 °C | 3.4 °C | 16.1 °C | 12 |
| June | 13.0 °C | 6.3 °C | 18.8 °C | 13 |
| July | 14.5 °C | 7.8 °C | 20.4 °C | 13 |
| August | 13.8 °C | 7.3 °C | 20.7 °C | 11 |
| September | 9.8 °C | 4.6 °C | 16.0 °C | 11 |
| October | 5.5 °C | 0.8 °C | 11.2 °C | 10 |
| November | 0.3 °C | -3.6 °C | 4.0 °C | 13 |
| December | -3.1 °C | -7.2 °C | 0.3 °C | 13 |
Astronomical information Okres Žilina
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:18 am | 8:06 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:41 pm | 14:47 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:41 am | 8:43 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:56 am | 9:29 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3 am | 10:25 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 10:36 pm | 05/04/2026 6:04 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |