Weather Nána today
| 20 °C | 20 °C | 4 pm | |
| 21 °C | 21 °C | 6 pm | |
| 19 °C | 18 °C | 8 pm | |
| 16 °C | 16 °C | 10 pm |
sunrise 5:00 am
sunset 8:24 pm
HOURLY
sunset 8:24 pm
Weather forecast Nána May 21, 2026
During the day morning clear, later morning partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later light rain showers, in the evening clear. The highest temperature 22 °C. Total rainfall 0.9 mm. At night the lowest temperature 12 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Nána, Slovakia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Thursday 05/21/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1021 hPa | 75 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1021 hPa | 79 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-northwest |
1021 hPa | 83 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1021 hPa | 86 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west |
1021 hPa | 89 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-northwest |
1022 hPa | 89 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west-northwest |
1022 hPa | 85 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-northwest |
1022 hPa | 80 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northwest |
1022 hPa | 75 % | 11 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northwest |
1022 hPa | 68 % | 11 °C | 10 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northwest |
1022 hPa | 61 % | 11 °C | 11 % | 0% | 0% | 11% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h northwest |
1022 hPa | 57 % | 11 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h north-northwest |
1022 hPa | 53 % | 11 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| partly cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h north-northwest |
1021 hPa | 52 % | 12 °C | 14 % | 0% | 1% | 12% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| rain showers | 22 °C 21 °C |
0.3 mm | 5.8 m/s21 km/h north-northwest |
1021 hPa | 50 % | 11 °C | 36 % | 0% | 10% | 32% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| rain showers | 22 °C 21 °C |
0.4 mm | 5.9 m/s21 km/h north-northwest |
1021 hPa | 53 % | 11 °C | 52 % | 0% | 21% | 50% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h north-northwest |
1021 hPa | 65 % | 13 °C | 24 % | 0% | 0% | 24% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h north-northwest |
1021 hPa | 57 % | 12 °C | 14 % | 0% | 0% | 13% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h north-northwest |
1021 hPa | 56 % | 12 °C | 5 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northwest |
1021 hPa | 60 % | 12 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northwest |
1021 hPa | 64 % | 11 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northwest |
1022 hPa | 68 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northwest |
1023 hPa | 72 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northwest |
1023 hPa | 74 % | 11 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Friday 05/22/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northwest |
1023 hPa | 77 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northwest |
1023 hPa | 80 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northwest |
1023 hPa | 82 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1023 hPa | 83 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1024 hPa | 85 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1024 hPa | 86 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west-northwest |
1024 hPa | 85 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-northwest |
1025 hPa | 80 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northwest |
1025 hPa | 73 % | 11 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1025 hPa | 67 % | 11 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northwest |
1025 hPa | 62 % | 12 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1025 hPa | 58 % | 12 °C | 7 % | 0% | 1% | 5% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| partly cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1025 hPa | 53 % | 12 °C | 19 % | 0% | 7% | 14% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| partly cloudy | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1025 hPa | 51 % | 12 °C | 19 % | 0% | 7% | 16% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1024 hPa | 48 % | 11 °C | 15 % | 0% | 5% | 13% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| partly cloudy | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1024 hPa | 45 % | 11 °C | 13 % | 0% | 2% | 10% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north |
1023 hPa | 42 % | 10 °C | 5 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north |
1023 hPa | 40 % | 9 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h north-northwest |
1023 hPa | 43 % | 10 °C | 10 % | 0% | 3% | 10% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h north-northwest |
1023 hPa | 49 % | 10 °C | 5 % | 0% | 1% | 4% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h north |
1024 hPa | 58 % | 11 °C | 7 % | 0% | 4% | 6% | 0% | |
Nána, Slovakia - information
State: SlovakiaGPS coordinates: 47.8136; 18.6965
Time zone: Europe / Bratislava
Something wrong, something missing?
Weather Nána, Slovakia. Weather forecast Nána.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Nána is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Nána
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Nána
data are always in the local timeSun and light
May 21, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5 am | 8:24 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:41 pm | 15:24 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:21 am | 9:03 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:32 am | 9:52 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:27 am | 10:58 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/21/2026 9:26 am | 05/22/2026 1:15 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |