Weather Michajlov long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Michajlov for ten days.
Sunday, May 3
17 / 3°C
| 0.0 mm | 12 km/h |
| 8 °C | 7 °C | 2 am | |
| 11 °C | 10 °C | 8 am | |
| 17 °C | 15 °C | 2 pm | |
| 11 °C | 9 °C | 8 pm |
sunrise 5:06 am
sunset 7:49 pm
HOURLY
sunset 7:49 pm
|
|
|
|
Weather forecast Michajlov, Slovakia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northwest |
1021 hPa | 84 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 99% | 35% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-northeast |
1021 hPa | 69 % | 5 °C | 28 % | 0% | 6% | 3% | 24% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-northeast |
1018 hPa | 32 % | 0 °C | 28 % | 0% | 1% | 24% | 5% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1019 hPa | 49 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 0.1 m/s0 km/h south-southwest |
1021 hPa | 77 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h southeast |
1021 hPa | 57 % | 1 °C | 11 % | 0% | 0% | 0% | 11% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h south-southwest |
1017 hPa | 38 % | 3 °C | 69 % | 0% | 5% | 0% | 68% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.1 m/s0 km/h north-northwest |
1017 hPa | 59 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Michajlov, Slovakia - information
State: SlovakiaGPS coordinates: 48.9098; 22.3441
Time zone: Europe / Bratislava
Altitude: 241 m
Something wrong, something missing?
Weather Michajlov, Slovakia. Weather forecast Michajlov.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Michajlov is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Michajlov
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:06 am | 7:49 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:27 pm | 14:42 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:30 am | 8:26 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:45 am | 9:10 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:51 am | 10:05 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 9:10 pm | 05/03/2026 5:18 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |