Weather Malá Lúč today
| 18 °C | 16 °C | 4 pm | |
| 18 °C | 16 °C | 6 pm | |
| 15 °C | 14 °C | 8 pm | |
| 14 °C | 11 °C | 10 pm |
sunrise 5:36 am
sunset 7:58 pm
HOURLY
sunset 7:58 pm
Weather forecast Malá Lúč April 28, 2026
During the day overcast. The highest temperature 18 °C. At night cloudy. The lowest temperature 8 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Malá Lúč, Slovakia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southeast |
1020 hPa | 59 % | 3 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1020 hPa | 62 % | 2 °C | 91 % | 0% | 0% | 9% | 91% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1020 hPa | 62 % | 2 °C | 94 % | 0% | 0% | 27% | 94% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1020 hPa | 61 % | 0 °C | 96 % | 0% | 0% | 30% | 95% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1020 hPa | 64 % | 0 °C | 93 % | 0% | 0% | 28% | 92% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1020 hPa | 67 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 21% | 99% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1020 hPa | 67 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northeast |
1020 hPa | 63 % | 1 °C | 83 % | 0% | 0% | 0% | 83% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northeast |
1020 hPa | 59 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 3% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northeast |
1020 hPa | 52 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 18% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1020 hPa | 47 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 33% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1020 hPa | 42 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 82% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-northeast |
1020 hPa | 37 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 31% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1020 hPa | 34 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 43% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1019 hPa | 34 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 34% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
1019 hPa | 34 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 44% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1018 hPa | 35 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 14% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1018 hPa | 35 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 1% | 100% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1018 hPa | 37 % | 3 °C | 99 % | 0% | 0% | 8% | 99% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1017 hPa | 56 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 21% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1017 hPa | 55 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 66% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1018 hPa | 50 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 67% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northeast |
1019 hPa | 38 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 39% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northeast |
1019 hPa | 38 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 37% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northeast |
1020 hPa | 39 % | -1 °C | 100 % | 0% | 0% | 47% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northeast |
1020 hPa | 41 % | -1 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northeast |
1020 hPa | 40 % | -1 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northeast |
1019 hPa | 42 % | -1 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northeast |
1020 hPa | 44 % | -1 °C | 100 % | 0% | 0% | 96% | 100% | |
| 5 AM
11 PM
| partly cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northeast |
1020 hPa | 46 % | -1 °C | 32 % | 0% | 0% | 18% | 18% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northeast |
1021 hPa | 51 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1021 hPa | 54 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1022 hPa | 48 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north |
1022 hPa | 26 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north-northeast |
1024 hPa | 23 % | -8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Malá Lúč, Slovakia - information
State: SlovakiaGPS coordinates: 47.9726; 17.5056
Time zone: Europe / Bratislava
Something wrong, something missing?
Weather Malá Lúč, Slovakia. Weather forecast Malá Lúč.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Malá Lúč is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Malá Lúč
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Malá Lúč
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:36 am | 7:58 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:47 pm | 14:22 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:02 am | 8:34 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:20 am | 9:16 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:31 am | 10:05 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:34 pm | 04/28/2026 4:09 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |