Weather Lovča today
Weather forecast Lovča April 28, 2026
During the day morning overcast, later morning cloudy, in the evening initially cloudy, later clear. The highest temperature 10 °C. Total rainfall 0.2 mm. At night the lowest temperature 0 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Lovča, Slovakia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.1 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northwest |
1017 hPa | 70 % | 0 °C | 100 % | 0% | 31% | 100% | 5% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1019 hPa | 76 % | 2 °C | 78 % | 0% | 37% | 73% | 13% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.1 mm | 5.0 m/s18 km/h north-northwest |
1019 hPa | 44 % | -1 °C | 51 % | 0% | 30% | 28% | 7% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northwest |
1021 hPa | 54 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1023 hPa | 83 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.4 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1023 hPa | 68 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Lovča, Slovakia - information
State: SlovakiaGPS coordinates: 48.5717; 18.8158
Time zone: Europe / Bratislava
Something wrong, something missing?
Weather Lovča, Slovakia. Weather forecast Lovča.
Lovča - weather nearby - bigger cities
Lovča - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Lovča is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Lovča
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Lovča
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:30 am | 7:55 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:42 pm | 14:25 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:54 am | 8:30 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:12 am | 9:13 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:22 am | 10:04 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:29 pm | 04/28/2026 4:03 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |