Weather Lesné Kračany today
Weather forecast Lesné Kračany April 28, 2026
During the day the highest temperature 14 °C. At night cloudy. The lowest temperature 11 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Lesné Kračany, Slovakia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 9 PM
3 PM
| overcast | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north |
1019 hPa | 39 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 13% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1020 hPa | 41 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northeast |
1020 hPa | 43 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northeast |
1021 hPa | 45 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northeast |
1021 hPa | 48 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h northeast |
1021 hPa | 47 % | -1 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1021 hPa | 43 % | -3 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-northeast |
1021 hPa | 42 % | -4 °C | 97 % | 0% | 0% | 0% | 97% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northeast |
1022 hPa | 42 % | -5 °C | 89 % | 0% | 0% | 0% | 89% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1023 hPa | 43 % | -5 °C | 67 % | 0% | 0% | 4% | 65% | |
| 7 AM
1 AM
| partly cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1023 hPa | 47 % | -3 °C | 14 % | 0% | 0% | 9% | 5% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northeast |
1024 hPa | 45 % | -2 °C | 10 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-northeast |
1024 hPa | 39 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1024 hPa | 35 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1024 hPa | 33 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1024 hPa | 32 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1023 hPa | 32 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
1022 hPa | 30 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north |
1022 hPa | 27 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northeast |
1022 hPa | 27 % | -3 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 17 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h north |
1021 hPa | 22 % | -4 °C | 83 % | 0% | 0% | 83% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h north |
1021 hPa | 30 % | -2 °C | 11 % | 0% | 0% | 11% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h north-northeast |
1022 hPa | 32 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h north-northeast |
1023 hPa | 31 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h north-northeast |
1025 hPa | 31 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| partly cloudy | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h northeast |
1026 hPa | 29 % | -7 °C | 34 % | 0% | 0% | 34% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h north-northeast |
1027 hPa | 30 % | -8 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
Lesné Kračany, Slovakia - information
State: SlovakiaGPS coordinates: 47.9941; 17.5650
Time zone: Europe / Bratislava
Something wrong, something missing?
Weather Lesné Kračany, Slovakia. Weather forecast Lesné Kračany.
Lesné Kračany - weather nearby - bigger cities
Lesné Kračany - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Lesné Kračany is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Lesné Kračany
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Lesné Kračany
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:36 am | 7:58 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:47 pm | 14:22 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:01 am | 8:33 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:19 am | 9:15 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:31 am | 10:05 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:34 pm | 04/28/2026 4:08 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |