Weather Lazy, Nitriansky kraj today
| 9 °C | 6 °C | 9 am | |
| 13 °C | 10 °C | 12 pm | |
| 12 °C | 8 °C | 3 pm | |
| 6 °C | 2 °C | 9 pm |
sunrise 5:29 am
sunset 8:00 pm
HOURLY
sunset 8:00 pm
Weather forecast Lazy, Nitriansky kraj April 29, 2026
During the day partly cloudy, in the evening initially partly cloudy, later clear. The highest temperature 13 °C. At night the lowest temperature 2 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Lazy, Nitriansky kraj, Slovakia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
9 PM
| partly cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1023 hPa | 51 % | -5 °C | 29 % | 0% | 0% | 0% | 29% | |
| 4 AM
10 PM
| partly cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1024 hPa | 54 % | -5 °C | 24 % | 0% | 0% | 0% | 24% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1024 hPa | 57 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1024 hPa | 59 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1024 hPa | 58 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northeast |
1024 hPa | 47 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1024 hPa | 35 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northeast |
1024 hPa | 32 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northeast |
1024 hPa | 30 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| partly cloudy | 13 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northeast |
1023 hPa | 27 % | -5 °C | 33 % | 0% | 0% | 33% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| partly cloudy | 13 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h north-northeast |
1023 hPa | 28 % | -4 °C | 24 % | 0% | 0% | 24% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 13 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h north-northeast |
1023 hPa | 31 % | -3 °C | 56 % | 0% | 5% | 56% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h north-northeast |
1024 hPa | 34 % | -3 °C | 71 % | 0% | 39% | 69% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h north-northeast |
1024 hPa | 35 % | -3 °C | 72 % | 0% | 36% | 71% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h northeast |
1025 hPa | 33 % | -5 °C | 5 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h northeast |
1025 hPa | 30 % | -6 °C | 11 % | 0% | 0% | 11% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| partly cloudy | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h northeast |
1025 hPa | 27 % | -9 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h northeast |
1026 hPa | 29 % | -9 °C | 5 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 6 °C 2 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northeast |
1027 hPa | 32 % | -9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 5 °C 1 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h north-northeast |
1028 hPa | 39 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 4 °C 0 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h northeast |
1029 hPa | 44 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northeast |
1030 hPa | 48 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1030 hPa | 53 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1030 hPa | 59 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1030 hPa | 66 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1031 hPa | 71 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1031 hPa | 72 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1031 hPa | 70 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1031 hPa | 62 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-northeast |
1031 hPa | 50 % | -4 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northeast |
1031 hPa | 40 % | -5 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 10 AM
4 AM
| partly cloudy | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h northeast |
1030 hPa | 34 % | -5 °C | 17 % | 0% | 0% | 0% | 17% | |
| 11 AM
5 AM
| partly cloudy | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h northeast |
1030 hPa | 31 % | -6 °C | 17 % | 0% | 0% | 1% | 16% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h northeast |
1030 hPa | 30 % | -5 °C | 12 % | 0% | 0% | 8% | 6% | |
| 1 PM
7 AM
| partly cloudy | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northeast |
1029 hPa | 28 % | -5 °C | 17 % | 0% | 0% | 14% | 7% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northeast |
1029 hPa | 27 % | -5 °C | 11 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 3 PM
9 AM
| partly cloudy | 13 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h northeast |
1028 hPa | 27 % | -5 °C | 21 % | 0% | 0% | 0% | 21% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 13 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h northeast |
1028 hPa | 27 % | -5 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 9% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h northeast |
1027 hPa | 28 % | -5 °C | 5 % | 0% | 1% | 2% | 3% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northeast |
1027 hPa | 30 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northeast |
1027 hPa | 34 % | -3 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1027 hPa | 38 % | -4 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northeast |
1028 hPa | 48 % | -3 °C | 70 % | 0% | 0% | 0% | 70% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1028 hPa | 56 % | -1 °C | 89 % | 0% | 0% | 0% | 89% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1028 hPa | 62 % | -1 °C | 42 % | 0% | 0% | 0% | 42% | |
Lazy, Nitriansky kraj, Slovakia - information
State: SlovakiaGPS coordinates: 49.1445; 18.2631
Time zone: Europe / Bratislava
Something wrong, something missing?
Weather Lazy, Nitriansky kraj, Slovakia. Weather forecast Lazy, Nitriansky kraj.
Lazy, Nitriansky kraj - weather nearby - bigger cities
Lazy, Nitriansky kraj - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Lazy, Nitriansky kraj is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Lazy, Nitriansky kraj
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Lazy, Nitriansky kraj
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:29 am | 8 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:44 pm | 14:31 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:53 am | 8:36 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:09 am | 9:20 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:17 am | 10:13 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:43 pm | 04/29/2026 4:19 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |