Weather Dimitrovgrad weekend
Weather forecast for Dimitrovgrad for this and next weekend.
/ °C
| mm | km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Dimitrovgrad, Russia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/16/2026 |
|||||||||||||
| 1 PM
5 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1023 hPa | 36 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
6 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1023 hPa | 34 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
7 AM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1022 hPa | 33 % | 0 °C | 40 % | 0% | 0% | 0% | 40% | |
| 4 PM
8 AM
| partly cloudy | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1022 hPa | 32 % | 0 °C | 37 % | 0% | 0% | 0% | 37% | |
| 5 PM
9 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-southeast |
1022 hPa | 32 % | 0 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 6 PM
10 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-southeast |
1022 hPa | 35 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
11 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1022 hPa | 50 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
12 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-southeast |
1022 hPa | 53 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
1 PM
| partly cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1023 hPa | 57 % | 0 °C | 25 % | 0% | 0% | 0% | 25% | |
| 10 PM
2 PM
| partly cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southeast |
1023 hPa | 64 % | 0 °C | 32 % | 0% | 0% | 0% | 32% | |
| 11 PM
3 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1023 hPa | 69 % | 0 °C | 18 % | 0% | 0% | 0% | 18% | |
Friday 04/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
4 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1023 hPa | 71 % | 0 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 1 AM
5 PM
| partly cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1023 hPa | 71 % | 0 °C | 13 % | 0% | 0% | 0% | 13% | |
| 2 AM
6 PM
| partly cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1023 hPa | 73 % | 0 °C | 34 % | 0% | 0% | 0% | 34% | |
| 3 AM
7 PM
| partly cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1023 hPa | 72 % | 0 °C | 17 % | 0% | 0% | 0% | 17% | |
| 4 AM
8 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southwest |
1022 hPa | 72 % | 0 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 5 AM
9 PM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southwest |
1023 hPa | 72 % | 0 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 6 AM
10 PM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1022 hPa | 73 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
11 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southwest |
1023 hPa | 67 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
12 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southwest |
1022 hPa | 56 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
1 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southwest |
1022 hPa | 47 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
2 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h south-southwest |
1021 hPa | 40 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
3 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h southwest |
1021 hPa | 35 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
4 AM
| clear | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h southwest |
1021 hPa | 29 % | -3 °C | 12 % | 0% | 0% | 0% | 12% | |
| 1 PM
5 AM
| partly cloudy | 15 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h south-southwest |
1020 hPa | 28 % | -3 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 15% | |
| 2 PM
6 AM
| cloudy | 15 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h south-southwest |
1020 hPa | 28 % | -3 °C | 45 % | 0% | 0% | 0% | 45% | |
| 3 PM
7 AM
| cloudy | 15 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h south-southwest |
1019 hPa | 28 % | -2 °C | 50 % | 0% | 0% | 0% | 50% | |
| 4 PM
8 AM
| cloudy | 15 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h south-southwest |
1019 hPa | 29 % | -2 °C | 50 % | 0% | 0% | 0% | 50% | |
| 5 PM
9 AM
| partly cloudy | 15 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h south-southwest |
1018 hPa | 30 % | -2 °C | 30 % | 0% | 0% | 0% | 30% | |
| 6 PM
10 AM
| cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h southwest |
1018 hPa | 35 % | 0 °C | 82 % | 0% | 0% | 0% | 82% | |
| 7 PM
11 AM
| cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h southwest |
1018 hPa | 39 % | 0 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 8 PM
12 PM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h south-southwest |
1017 hPa | 45 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 9 PM
1 PM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h south-southwest |
1017 hPa | 48 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 10 PM
2 PM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h south-southwest |
1017 hPa | 52 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 11 PM
3 PM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south-southwest |
1017 hPa | 56 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 45% | 100% | |
Dimitrovgrad, Russia - information
State: RussiaGPS coordinates: 54.2139; 49.6184
Time zone: Europe / Ulyanovsk
time difference in hours with time in US is +2 hours
Something wrong, something missing?
Weather Dimitrovgrad, Russia. Weather forecast Dimitrovgrad.
Dimitrovgrad - weather nearby - bigger cities
Dimitrovgrad - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Dimitrovgrad is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Long-term statistical averages
| average | min. | max. | precipit… days |
|
|---|---|---|---|---|
| January | -12.5 °C | 9 | ||
| February | -11.3 °C | 7 | ||
| March | -4.5 °C | 7 | ||
| April | 6.4 °C | 6 | ||
| May | 14.9 °C | 5 | ||
| June | 18.5 °C | 7 | ||
| July | 20.6 °C | 7 | ||
| August | 18.6 °C | 6 | ||
| September | 12.8 °C | 7 | ||
| October | 4.4 °C | 8 | ||
| November | -2.5 °C | 9 | ||
| December | -8.7 °C | 9 |