Weather Vulcana Băi tomorrow
Weather forecast Vulcana Băi April 30, 2026
During the day morning heavy rain, later morning rain, in the afternoon initially rain, later cloudy, in the evening initially cloudy, later partly cloudy. The highest temperature 8 °C. Total rainfall 12.7 mm. At night cloudy. The lowest temperature 3 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Vulcana Băi, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1021 hPa | 70 % | 3 °C | 100 % | 0% | 78% | 100% | 84% | |
| 1 AM
6 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1021 hPa | 74 % | 4 °C | 100 % | 0% | 82% | 100% | 100% | |
| 2 AM
7 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east-northeast |
1022 hPa | 71 % | 2 °C | 100 % | 0% | 18% | 100% | 100% | |
| 3 AM
8 PM
| rain | 7 °C 4 °C |
0.3 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1022 hPa | 63 % | 0 °C | 100 % | 0% | 78% | 100% | 100% | |
| 4 AM
9 PM
| heavy rain | 7 °C 4 °C |
1.1 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1022 hPa | 67 % | 1 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 5 AM
10 PM
| heavy rain | 6 °C 3 °C |
1.5 mm | 5.3 m/s19 km/h east-northeast |
1022 hPa | 82 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 6 AM
11 PM
| heavy rain | 6 °C 4 °C |
1.8 mm | 5.3 m/s19 km/h east-northeast |
1022 hPa | 88 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 7 AM
12 AM
| heavy rain | 5 °C 2 °C |
1.9 mm | 6.0 m/s22 km/h east-northeast |
1023 hPa | 90 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 92% | |
| 8 AM
1 AM
| heavy rain | 4 °C 1 °C |
1.6 mm | 6.5 m/s23 km/h east-northeast |
1023 hPa | 93 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 9 AM
2 AM
| heavy rain | 4 °C 1 °C |
1.3 mm | 6.2 m/s22 km/h east-northeast |
1024 hPa | 93 % | 3 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 100% | |
| 10 AM
3 AM
| rain | 4 °C 1 °C |
0.9 mm | 6.0 m/s22 km/h east-northeast |
1024 hPa | 93 % | 3 °C | 100 % | 0% | 85% | 100% | 100% | |
| 11 AM
4 AM
| rain | 5 °C 2 °C |
0.7 mm | 5.9 m/s21 km/h east-northeast |
1025 hPa | 91 % | 3 °C | 100 % | 0% | 76% | 100% | 100% | |
| 12 PM
5 AM
| rain | 5 °C 2 °C |
0.5 mm | 6.2 m/s22 km/h east-northeast |
1025 hPa | 90 % | 3 °C | 100 % | 0% | 13% | 100% | 100% | |
| 1 PM
6 AM
| rain | 5 °C 2 °C |
0.4 mm | 6.2 m/s22 km/h east-northeast |
1025 hPa | 88 % | 3 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 100% | |
| 2 PM
7 AM
| rain | 6 °C 3 °C |
0.3 mm | 6.1 m/s22 km/h east |
1025 hPa | 80 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 3 PM
8 AM
| light rain | 6 °C 3 °C |
0.2 mm | 5.9 m/s21 km/h east |
1025 hPa | 79 % | 3 °C | 100 % | 0% | 1% | 100% | 50% | |
| 4 PM
9 AM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h east |
1025 hPa | 76 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east |
1024 hPa | 74 % | 2 °C | 96 % | 0% | 4% | 96% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-southeast |
1024 hPa | 73 % | 2 °C | 51 % | 0% | 8% | 47% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| partly cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1024 hPa | 70 % | 1 °C | 35 % | 0% | 14% | 25% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south |
1025 hPa | 80 % | 2 °C | 21 % | 0% | 14% | 10% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west |
1025 hPa | 83 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northwest |
1026 hPa | 87 % | 1 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northwest |
1026 hPa | 91 % | 1 °C | 2 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| partly cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northwest |
1026 hPa | 92 % | 1 °C | 17 % | 0% | 0% | 17% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| partly cloudy | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1026 hPa | 94 % | 1 °C | 18 % | 0% | 2% | 17% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| partly cloudy | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1026 hPa | 93 % | 1 °C | 15 % | 0% | 2% | 13% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1025 hPa | 94 % | 1 °C | 27 % | 1% | 9% | 24% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1025 hPa | 94 % | 1 °C | 48 % | 0% | 43% | 43% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1025 hPa | 96 % | 0 °C | 93 % | 0% | 81% | 87% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northwest |
1025 hPa | 96 % | 1 °C | 42 % | 0% | 37% | 35% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| overcast | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1025 hPa | 94 % | 1 °C | 97 % | 0% | 84% | 96% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northwest |
1026 hPa | 86 % | 2 °C | 74 % | 0% | 50% | 69% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-southwest |
1026 hPa | 69 % | 1 °C | 84 % | 0% | 80% | 80% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1026 hPa | 57 % | 0 °C | 82 % | 0% | 77% | 64% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1026 hPa | 54 % | 0 °C | 94 % | 0% | 92% | 71% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| light rain | 9 °C 6 °C |
0.1 mm | 2.4 m/s9 km/h southwest |
1026 hPa | 51 % | 0 °C | 99 % | 0% | 98% | 68% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| light rain showers | 9 °C 7 °C |
0.1 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1026 hPa | 52 % | 0 °C | 71 % | 0% | 43% | 64% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| light rain showers | 10 °C 8 °C |
0.1 mm | 1.4 m/s5 km/h southwest |
1025 hPa | 55 % | 1 °C | 61 % | 0% | 33% | 56% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| light rain showers | 10 °C 8 °C |
0.1 mm | 1.7 m/s6 km/h west |
1025 hPa | 55 % | 1 °C | 47 % | 0% | 2% | 46% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| light rain showers | 10 °C 8 °C |
0.1 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northwest |
1024 hPa | 52 % | 1 °C | 27 % | 0% | 7% | 25% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| partly cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-northeast |
1024 hPa | 50 % | 0 °C | 21 % | 0% | 3% | 16% | 2% | |
| 6 PM
11 AM
| light rain showers | 11 °C 9 °C |
0.1 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1024 hPa | 51 % | 0 °C | 29 % | 0% | 0% | 27% | 3% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-southeast |
1024 hPa | 53 % | 0 °C | 50 % | 0% | 10% | 46% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-southeast |
1024 hPa | 72 % | 3 °C | 11 % | 0% | 8% | 9% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north |
1024 hPa | 75 % | 2 °C | 69 % | 0% | 0% | 69% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north |
1025 hPa | 81 % | 2 °C | 99 % | 0% | 2% | 99% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1025 hPa | 79 % | 3 °C | 98 % | 0% | 8% | 98% | 0% | |
Vulcana Băi, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 45.0798; 25.3822
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 2 972
Altitude: 393 m
The administrative part:
- Judeţul Dâmboviţa, Târgovişte
- Comuna Vulcana Băi, Vulcana Băi
Something wrong, something missing?
Weather Vulcana Băi, Romania. Weather forecast Vulcana Băi.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Vulcana Băi is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Vulcana Băi
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:09 am | 8:23 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:15 pm | 14:13 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:36 am | 8:56 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:57 am | 9:35 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:12 am | 10:20 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:18 pm | 04/30/2026 5:12 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |