Weather Voivodeni, Mureş today
| 16 °C | 13 °C | 4 pm | |
| 16 °C | 13 °C | 6 pm | |
| 13 °C | 10 °C | 8 pm | |
| 10 °C | 8 °C | 10 pm |
sunrise 6:11 am
sunset 8:27 pm
HOURLY
sunset 8:27 pm
Weather forecast Voivodeni, Mureş April 28, 2026
Afternoon in the afternoon cloudy. The highest temperature 17 °C. At night overcast. The lowest temperature 10 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Voivodeni, Mureş, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 PM
5 AM
| overcast | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northwest |
1020 hPa | 29 % | -3 °C | 86 % | 0% | 0% | 16% | 83% | |
| 1 PM
6 AM
| overcast | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1019 hPa | 29 % | -2 °C | 100 % | 0% | 0% | 35% | 100% | |
| 2 PM
7 AM
| overcast | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northwest |
1019 hPa | 29 % | -2 °C | 100 % | 0% | 0% | 14% | 100% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northwest |
1018 hPa | 28 % | -1 °C | 84 % | 0% | 0% | 59% | 61% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northwest |
1018 hPa | 28 % | -1 °C | 84 % | 0% | 0% | 66% | 53% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northwest |
1017 hPa | 27 % | -2 °C | 93 % | 0% | 0% | 71% | 77% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northwest |
1017 hPa | 28 % | -2 °C | 45 % | 0% | 0% | 3% | 43% | |
| 7 PM
12 PM
| partly cloudy | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northwest |
1017 hPa | 30 % | -2 °C | 21 % | 0% | 0% | 2% | 19% | |
| 8 PM
1 PM
| partly cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1017 hPa | 36 % | -1 °C | 19 % | 0% | 0% | 3% | 16% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
1018 hPa | 41 % | -1 °C | 66 % | 0% | 0% | 56% | 23% | |
| 10 PM
3 PM
| partly cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
1018 hPa | 46 % | 0 °C | 27 % | 0% | 0% | 12% | 17% | |
| 11 PM
4 PM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1019 hPa | 50 % | 0 °C | 39 % | 0% | 0% | 36% | 4% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north |
1019 hPa | 54 % | 0 °C | 86 % | 0% | 0% | 85% | 4% | |
| 1 AM
6 PM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1019 hPa | 54 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1019 hPa | 56 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-southeast |
1019 hPa | 56 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 11% | |
| 4 AM
9 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-southeast |
1019 hPa | 57 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 29% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1019 hPa | 61 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 78% | |
| 6 AM
11 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-northeast |
1019 hPa | 68 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 77% | 99% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east |
1019 hPa | 71 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southeast |
1019 hPa | 63 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 9% | 100% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1019 hPa | 54 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 16% | 99% | |
| 10 AM
3 AM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1019 hPa | 47 % | 0 °C | 99 % | 0% | 0% | 3% | 99% | |
| 11 AM
4 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northwest |
1019 hPa | 42 % | 0 °C | 90 % | 0% | 2% | 3% | 89% | |
| 12 PM
5 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northwest |
1019 hPa | 39 % | 0 °C | 61 % | 0% | 7% | 34% | 40% | |
| 1 PM
6 AM
| cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northwest |
1018 hPa | 37 % | 0 °C | 47 % | 0% | 10% | 43% | 3% | |
| 2 PM
7 AM
| cloudy | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northwest |
1018 hPa | 35 % | 0 °C | 50 % | 0% | 2% | 50% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h northwest |
1018 hPa | 35 % | 0 °C | 37 % | 0% | 3% | 35% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| overcast | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northwest |
1018 hPa | 35 % | 0 °C | 90 % | 0% | 12% | 90% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northwest |
1017 hPa | 34 % | 0 °C | 100 % | 0% | 9% | 100% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| overcast | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northwest |
1017 hPa | 32 % | -1 °C | 100 % | 0% | 2% | 100% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| overcast | 13 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northwest |
1017 hPa | 27 % | -5 °C | 86 % | 0% | 0% | 19% | 83% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northwest |
1018 hPa | 27 % | -6 °C | 100 % | 0% | 0% | 53% | 99% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h northwest |
1019 hPa | 30 % | -4 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 10 PM
3 PM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east |
1020 hPa | 42 % | -2 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-southeast |
1021 hPa | 54 % | 0 °C | 100 % | 0% | 21% | 100% | 100% | |
Voivodeni, Mureş, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 46.7000; 24.6333
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 1 930
Altitude: 339 m
The administrative part:
- Judeţul Mureş, Târgu Mureş
- Comuna Voivodeni, Voivodeni, Mureş
Something wrong, something missing?
Weather Voivodeni, Mureş, Romania. Weather forecast Voivodeni, Mureş.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Voivodeni, Mureş is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Voivodeni, Mureş
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Voivodeni, Mureş
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:11 am | 8:27 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:18 pm | 14:15 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:37 am | 9:01 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:57 am | 9:41 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:11 am | 10:28 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:05 pm | 04/28/2026 4:40 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |