Weather Vlașca weekend
Weather forecast for Vlașca for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning clear, later morning partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later overcast. Sunday during the day overcast, in the evening initially overcast, later cloudy.
Saturday, May 16
22 / 12°C
| 0.3 mm | 23 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Vlașca, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1004 hPa | 89 % | 9 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.2 mm | 2.9 m/s10 km/h east-southeast |
1004 hPa | 82 % | 12 °C | 24 % | 0% | 0% | 0% | 24% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 21 °C 20 °C |
0.1 mm | 6.5 m/s23 km/h southeast |
1003 hPa | 55 % | 11 °C | 100 % | 0% | 23% | 18% | 100% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-southeast |
1003 hPa | 71 % | 9 °C | 100 % | 0% | 3% | 3% | 100% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-southeast |
1003 hPa | 73 % | 7 °C | 96 % | 0% | 2% | 40% | 95% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h northeast |
1005 hPa | 65 % | 9 °C | 91 % | 0% | 0% | 9% | 90% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h northeast |
1007 hPa | 45 % | 8 °C | 100 % | 0% | 7% | 93% | 100% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1009 hPa | 62 % | 9 °C | 57 % | 0% | 16% | 57% | 0% | |
Vlașca, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 44.3966; 27.8487
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 1 996
Altitude: 42 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Vlașca, Romania. Weather forecast Vlașca.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Vlașca is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Vlașca
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:40 am | 8:30 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:04 pm | 14:50 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:05 am | 9:05 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:23 am | 9:47 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:34 am | 10:37 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 4:49 am | 05/16/2026 8:34 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |