Weather Vlașca week
Weather forecast for Vlașca for this and next week.
Monday, May 18
16 / 15°C
| 32.7 mm | 22 km/h |
| 14 °C | 13 °C | 3 am | |
| 15 °C | 14 °C | 9 am | |
| 16 °C | 16 °C | 3 pm | |
| 15 °C | 16 °C | 9 pm |
sunrise 5:38 am
sunset 8:32 pm
HOURLY
sunset 8:32 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Vlașca, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| light rain | 14 °C 13 °C |
0.8 mm | 4.1 m/s15 km/h northwest |
1009 hPa | 70 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 99% | 88% | |
| 9 AM
2 AM
| rain | 15 °C 14 °C |
4.6 mm | 6.0 m/s22 km/h north-northwest |
1010 hPa | 82 % | 11 °C | 100 % | 0% | 10% | 99% | 99% | |
| 3 PM
8 AM
| heavy rain | 16 °C 16 °C |
14.5 mm | 6.1 m/s22 km/h north-northwest |
1010 hPa | 90 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 9 PM
2 PM
| heavy rain | 15 °C 15 °C |
12.8 mm | 4.9 m/s18 km/h northwest |
1009 hPa | 94 % | 14 °C | 100 % | 0% | 85% | 99% | 100% | |
Tuesday 05/19/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h north |
1008 hPa | 93 % | 14 °C | 99 % | 0% | 8% | 4% | 99% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.1 mm | 6.8 m/s24 km/h north-northeast |
1010 hPa | 85 % | 15 °C | 83 % | 0% | 83% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| light rain showers | 25 °C 27 °C |
0.5 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northeast |
1010 hPa | 65 % | 17 °C | 62 % | 0% | 56% | 10% | 10% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north |
1011 hPa | 77 % | 16 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
Vlașca, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 44.3966; 27.8487
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 1 996
Altitude: 42 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Vlașca, Romania. Weather forecast Vlașca.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Vlașca is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Vlașca
data are always in the local timeSun and light
May 18, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:38 am | 8:32 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:05 pm | 14:54 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:03 am | 9:07 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:21 am | 9:49 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:30 am | 10:41 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/18/2026 6:19 am | 05/18/2026 11:11 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |