Weather Vlăiculești today
Weather forecast Vlăiculești April 29, 2026
During the day morning light rain, in the afternoon initially light rain, later rain, in the evening initially rain, later overcast. The highest temperature 16 °C. Total rainfall 4.6 mm. At night rain. The lowest temperature 6 °C. Total rainfall 1.0 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Vlăiculești, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| light rain | 8 °C 6 °C |
0.7 mm | 1.8 m/s6 km/h east |
1014 hPa | 68 % | 2 °C | 100 % | 0% | 7% | 18% | 100% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain | 8 °C 6 °C |
0.8 mm | 3.5 m/s13 km/h east-northeast |
1014 hPa | 86 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 3 PM
8 AM
| rain | 16 °C 15 °C |
2.7 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1013 hPa | 60 % | 8 °C | 100 % | 0% | 57% | 100% | 100% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.4 mm | 6.1 m/s22 km/h northeast |
1015 hPa | 89 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 46% | 60% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| rain | 6 °C 4 °C |
1.0 mm | 5.5 m/s20 km/h northeast |
1017 hPa | 87 % | 4 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 9 AM
2 AM
| rain | 7 °C 5 °C |
1.5 mm | 6.1 m/s22 km/h northeast |
1018 hPa | 87 % | 4 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 6% | |
| 3 PM
8 AM
| rain | 9 °C 7 °C |
1.4 mm | 5.5 m/s20 km/h northeast |
1018 hPa | 88 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.4 mm | 5.5 m/s20 km/h northeast |
1017 hPa | 96 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 28% | 95% | |
Vlăiculești, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 44.5858; 26.6668
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 271
Altitude: 70 m
The administrative part:
- Judeţul Călăraşi, Călăraşi, Călăraşi
- Comuna Ileana, Ileana, Călăraşi
Something wrong, something missing?
Weather Vlăiculești, Romania. Weather forecast Vlăiculești.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Vlăiculești is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Vlăiculești
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Vlăiculești
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:06 am | 8:15 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:10 pm | 14:08 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:34 am | 8:48 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:55 am | 9:26 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:12 am | 10:10 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:05 pm | 04/29/2026 4:49 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |