Weather Veteranu weekend
Weather forecast for Veteranu for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning clear, in the afternoon initially clear, later partly cloudy, in the evening initially partly cloudy, later clear. Sunday during the day morning cloudy, later morning overcast, in the afternoon initially overcast, later rain.
Saturday, May 16
23 / 13°C
| 0.5 mm | 10 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Veteranu, Romania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south |
1009 hPa | 70 % | 6 °C | 11 % | 0% | 0% | 11% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.4 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1010 hPa | 74 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 23 °C 24 °C |
0.1 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southeast |
1010 hPa | 56 % | 13 °C | 25 % | 0% | 11% | 15% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south-southeast |
1010 hPa | 68 % | 9 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h southeast |
1009 hPa | 73 % | 7 °C | 82 % | 0% | 0% | 0% | 82% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h southeast |
1008 hPa | 66 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 2% | 100% | |
| 3 PM
8 AM
| rain | 16 °C 14 °C |
2.8 mm | 6.5 m/s23 km/h east-southeast |
1006 hPa | 58 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 97% | |
| 9 PM
2 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
3.9 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1005 hPa | 91 % | 10 °C | 100 % | 0% | 13% | 100% | 17% | |
Veteranu, Romania - information
State: RomaniaGPS coordinates: 44.1551; 28.1316
Time zone: Europe / Bucharest
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Veteranu, Romania. Weather forecast Veteranu.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Veteranu is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Veteranu
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:39 am | 8:28 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:03 pm | 14:48 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:05 am | 9:02 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:24 am | 9:44 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:34 am | 10:34 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 4:49 am | 05/16/2026 8:32 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |